ABD, Rusya’ya yönelik yaptırımlarını sürdürüyor: Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü de yaptırım listesinde!

Güncel
qha muhabir
02 Haziran 2022, 23:51
qha muhabir
02 Haziran 2022, 23:51

ABD, işgalci Rusya’ya yönelik yaptırımlarını sürdürüyor. Beyaz Saray, Rus oligarkların, Rus iş insanlarının ve aralarında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın da içinde bulunduğu kişileri yaptırım listesine ekledi. ABD Ticaret Bakanlığı da, Belarus ve Rusya merkezli 71 şirketin ABD’den teknolojik ürün almasını yasakladı.

Rusya, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne yönelik işgal girişimini sürdürürken, birçok ülkeden yaptırımlara maruz kalmaya devam ediyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de savaşa devam eden Rusya’ya yönelik yaptırımlarını arttırıyor.

Beyaz Saray, ABD Hazine Bakanlığının Rus hükumet yetkilileri, iş insanları ile Rus elitlere ait yat, jet ve lüks varlıklarını hedef aldığını duyurdu. Yaptırım listesinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in denizaşırı mal varlıklarını yönettiği öne sürülen Sergey Roldugin ve aile üyeleri yer alıyor.

Öte yandan ABD, Rus savunma sektörüne katkıda bulunan, Rus yönetimine bağlı United Aircraft Corporation isimli havacılık şirketinin yöneticileri de yaptırım listesine ekledi.

RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ DE YAPTIRIM LİSTESİNDE

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova’nın da yer aldığı Putin’e yakın bazı Rus oligarklar da yaptırım listesinde yer alıyor. Bunun yanında ABD Ticaret Bakanlığı da Belarus ve Rusya merkezli 71 şirketin ABD’den teknolojik ürün almasını yasakladı.

RUSYA UKRAYNA’YA SAVAŞ BAŞLATTI

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. İşgalciler Buça’da 410 sivili katletti. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor.