ABD: “Rusya’ya uyguladığımız yaptırımlar arttırılacak”

Güncel
Anife Bilal
20 Mart 2019, 18:33
Anife Bilal
20 Mart 2019, 18:33

ABD Dışişleri yetkilisi David Peyman, ülkesinin Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların oligarklar ile Kremlin arasında “çatlaklar” oluşturduğunu, bu çatlakların artırılmaya devam edeceğini ifade etti.

Amerika’nın Sesi için konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Ekonomik Yaptırımlardan Sorumlu Ofisinin yetkilisi David Peyman, “Bizim sayemizde Kremlin’e yakın olan Rus oligarkların yaşadığı büyük kayıplar Rusya’da oligarklar ile Kremlin arasındaki ilişkilerde çatlaklar oluşturdu. Buna ek olarak, yaptırımları yalnızca kayıpların maliyetini artırmak için uygulamıyoruz, aynı zamanda davranışları değiştirtmek için de uyguluyoruz. Bu bağlamda Avrupalı müttefiklerimizle hayli güzel bir transatlantik birliktelik söz konusu” diye kaydetti.

Rusya’nın saldırgan davranışları sergilemeye devam ettiğini bu yüzden de ona karşı uygulanan yaptırımların arttırılacağını kaydeden Peyman, “Rusya’nın kötü niyetli davranışları çoğaldı… Bu yüzden, Rusya’nın kötü niyetli davranışları çoğaldıkça yaptıklarının sorumluluğunu üstlenmesi ve üzerinde yeterince güçlü bir baskı uygulanması için Avrupa ortaklarımızla birlikte hareket edeceğiz.” ifadelerini kullandı.