ABD: Rusya'ya Navalnıy'a yaptıklarının hesabının sorulması için çalışıyoruz

04 Eylül 2020, 17:32

Rus Muhalif lideri Aleksey Navalnıy’ın kesin olarak zehirlendiğinin açıklanmasından bu yana uluslararası tepkiler artıyor. Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Almanya’nın Rus muhalif Navalnıy’ın zehirlendiğini açıklamasına dair, Rusya’nın geçmişte de kimyasal zehirler kullandığını anımsatarak, “Rusya’nın müttefikleri ve uluslararası toplumla, Rusya’dan yaptıklarının hesabının sorulması için çalışıyoruz.” dedi.

Rus muhalif lider Navalnıy’ın 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaştı ve Rusya’da toksik zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Navalnıy’ın tedavisine Berlin’de devam edildi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, 2 Eylül’de Aleksey Navalnıy’ın zehirlendiğinin kesin olarak tespit edildiğine ilişkin basın açıklaması yaptı. Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti.

Almanyanın Rus muhalif Navalnıy’ın zehirlendiğine dair açıklamasından “derin rahatsızlık duyduklarını” belirten Beyaz Saray Sözcüsü McEnany, Rusya’dan yaptıklarının hesabının sorulması için uluslararası toplumla çalıştıklarını duyurdu.

İlgili haber: Navalnıy’ın zehirlendiği madde tespit edildi

BEYAZ SARAY: NAVALNIY’IN ZEHİRLENMESİ KINANMALI

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Beyaz Saray’da 3 Eylül’de düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

McEnany, Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Rus muhalif Alexey Navalnıy’ın zehirlendiğine yönelik açıklamasına ilişkin, “Bu haberlerden dolayı derin rahatsızlık duyuyoruz. Navalnıy’ın zehirlenmesi kesinlikle kınanmalı.” dedi.

İlgili haber: Merkel’den “Navalnıy” mesajı: Sorumlu olanlar adalet önüne çıkarılmalı

RUSYA’DAN YAPTIKLARININ HESABININ SORULMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Beyaz Saray Sözcüsü McEnany, Rusya’nın geçmişte de kimyasal zehirler kullandığını anımsatarak, “Rusya’nın müttefikleri ve uluslararası toplumla, Rusya’dan yaptıklarının hesabının sorulması için çalışıyoruz.” dedi. McEnany, Rus halkının herhangi bir ceza korkusu olmadan fikirlerini özgürce ve barışçıl bir şekilde ifade etme hakkı olduğunu vurguladı.

RUS MUHALİF LİDERİ ALEKSEY NAVALNIY’A NE OLDU?

Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.

Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Beyaz Saray
Rus Muhalif lideri Aleksey Navalnıy
Rusya
zehirleme
Bunlara da bakın: