ABD: Rusya takviye olarak Gürcistan'dan Ukrayna'ya asker sevk etmeye başladı

Güncel
qha muhabir
26 Mart 2022, 01:36
qha muhabir
26 Mart 2022, 01:36

Ukrayna’ya yönelik işgal girişiminde beklenmedik ağır kayıplar veren Rusya, Gürcistan’da konuşlandırdığı askerlerini takviye olarak Ukrayna’ya göndermeye başladı. Uzmanlar bu adımın Rus kuvvetlerine geçici rahatlama getirse de savaşın seyrini etkileyemeyeceği görüşünde.

Washington Post’ta yayımlanan bir habere göre Pentagon, 25 Mart 2022’de yaptığı açıklamada, son istihbarat değerlendirmelerine atıfta bulunarak, Rusya’nın bir aydır devam eden savaştaki askeri kayıplarının artmaya devam ederken Ukrayna’ya askeri takviye göndermeye başladığını söyledi.

Artık Gürcistan’dan birlik çektiklerine dair bulgularımız var” diyen üst düzey bir ABD savunma yetkilisi, Gürcistan’da üslenen söz konusu Rus birlikleri hakkında kesin bir rakam veremeyeceğini söyledi.

Binlerce Rus askeri, Gürcistan’dan Suriye’ye ve Tacikistan’a kadar uzanan askeri karakollarda düzenli olarak konuşlandırılıyor; bunların çoğu, uzmanların savaşa elverişli ve derhal konuşlanmaya hazır olduğunu düşündükleri motorlu tüfek tugaylarında görev yapıyor.

KREMLİN’İN ANA PLANI KARA SALDIRILARINI SÜRDÜRME ÜZERİNE

Gürcistan’dan Ukrayna’ya sevk edilen güçler, Pentagon’a göre Kremlin’in kara saldırısını sürdürme planının merkezi haline geldi. Ukrayna’daki Rus komutanlar ağır kayıplar verirken Pentagon, Rus güçlerinin Ukrayna genelindeki şehirlerde ve çevresinde şiddetli bir direnişle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

“TAKVİYE, SAVAŞIN GİDİŞATINI DEĞİŞTİREMEZ”

Ancak bölgeye odaklanan askeri uzmanlara göre, beklenen takviye hamlesi, kuşatılmış Rus kuvvetlerine savaş alanında geçici bir rahatlama getirse de savaşın gidişatını değiştirmesi pek mümkün değil.

Rus ordusunun sınırları ve işgal ettiği kimi topraklar dışında birkaç birliği var. En büyüğü ve bu nedenle takviye almak için potansiyel olarak uygun görüleni Gürcistan’ın ayrılıkçı Güney Osetya ve Abhazya cumhuriyetlerinde bulunuyor, bunun dışında Ermenistan, Tacikistan ve Suriye’de de birlikleri yer alıyor.