ABD, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar Açık Semalar Anlaşması'ndan çekileceğini açıkladı

Güncel
Ozan Barış Erim
22 Mayıs 2020, 14:08
Ozan Barış Erim
22 Mayıs 2020, 14:08

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar, Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceklerini açıkladı.

Trump gündemdeki Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceğine ilişkin iddiaları doğrulayarak, “Rusya ile ilişkilerimiz çok iyi ancak Rusya bu anlaşmaya uymuyor. Rusya, sorumluklarını yerine getirene kadar anlaşmadan çekileceğiz ancak bu yeni bir anlaşma yapmak ya da bu anlaşmayı yeniden bir araya getirmek için çok iyi bir fırsat.” dedi.

“KARŞI TARAF SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMİYOR”

Başkan Trump, karşı tarafın sorumluluklarını yerine getirmediğini ve bu nedenle bazı anlaşmalardan çekildiklerini belirterek, “Biz bu anlaşmadan çıktığımızda Rusya’nın geri geleceğini ve bir anlaşma yapmak istediklerini söyleyeceklerini düşünüyorum.” diye konuştu.

AÇIK SEMALAR ANLAŞMASI

Açık Semalar Antlaşması, Doğu ve Batı blokları arasında güven ve istikrarı geliştirmek amacıyla açıklık ilkesinden hareketle 1992 yılında Helsinki’de imzalandı.

Rusya ve ABD, askeri faaliyetlerde şeffaflığı teşvik etmek, silah kontrolünü ve diğer anlaşmaları gözlemlemeyi kolaylaştırmak amacıyla silahsız keşif uçuşlarına izin veren Açık Semalar Anlaşması’nı imzalamıştı.

Semalar Anlaşması’nın tarafları arasında Türkiye de bulunuyor.