ABD: "Rusya, Edem Bekirov'a karşı utanç verici bir tutum sergiliyor"

Haberler
Anife Bilal
16 Nisan 2019, 19:18
Anife Bilal
16 Nisan 2019, 19:18

ABD’nin Ukrayna Büyükelçiliği, Rusya’nın Kırım Tatarlarına karşı uyguladığı baskıları ve siyasi tutsak Edem Bekirov’a karşı sergilenen “utanç verici tutumunu” kınadı.

Büyükelçinin Facebook sayfasında yapılan açıklamada, “Rusya’nın Kırım Tatarlarına karşı uyguladığı sistematik baskıları ve sağlık durumunun kötüleşmeye devam ettiği Edem Bekirov’a karşı sergiledikleri utanç verici tutumu kınıyoruz. Ayrıca Rus yönetimi tarafından Akyar (Sivastopol) bölgesindeki camide yapılan arama ve caminin imamı Rüstem Abilev’in gözaltına alınması ile ilgili endişe duyuyoruz.” denildi.

Bilindiği gibi Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 12 Aralık’tan bu yana tutuklu bulunan Kırım Tatar aktivist Edem Bekirov’un sağlık durumu kötüleşmeye devam ettiği bildirilmişti.

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki işgalci güçler 15 Nisan 2019 tarihinde Akyar (Sivastopol) bölgesindeki Yanı Şüli (Şturmovoye) köyünde düzenledikleri baskın sırasında köydeki camide ve caminin imamı Rüstem Abilev’in evinde arama yaptı. Aramadan sonra Kırım Tatarı Rüstem Abilev gözaltına alındı.