ABD raporu: Rusya'daki siyasi tutsakların sayısı 236'ya ulaştı

Güncel
E. K.
30 Nisan 2019, 14:09
E. K.
30 Nisan 2019, 14:09

Washington merkezli Perseus Stategies hukuk firması tarafından Rus yönetimince siyasi tutsak olarak alıkonulan kişiler hakkında bir rapor yayımladı. Mart 2019 verilerine göre bu sayı 236’ya çıktı. Bu sayıya işgal altındaki Kırım’da bulunan siyasi mahkumların da dahil olduğu belirtildi.

MUHALİFLERE SİYASİ TAKİBİN SORUMLULARINA YAPTIRIM ÇAĞRISI

Rusya’da faaliyet gösteren Memorial İnsan Hakları Merkezi desteğiyle hazırlanan raporda Rus yönetiminin mağdurları olan muhalif politikacılar, topluluk aktivistleri, etnik ve dini azınlıkları temsil edenler, Ukrayna vatandaşları ve Ukrayna yanlısı aktivistler de bulunuyor.

ABD’de çıkan raporda, Kremlin’in cezasız kalmaması adına, Rusya’da siyasi takipten sorumlu tutulan kişilere yönelik kapsamlı yaptırımların uygulanması çağrısının yapılması dikkat çekti.

Raporda özellikle 2012’de yürürlüğe giren toplu eylemlere yönelik kuralların ihlalini içeren, “insanların dini duygularına hakaret etme, reşit olmayanlara eşcinsellik propagandası, bölücülüğe aleni çağrı, İkinci Dünya Savaşı’nda SSCB’nin rolünü kabul etmeme” konularında idari veya cezai yaptırımları artıran baskıcı yasalar vurgulandı. Ayrıca “yabancı ajanlar” ve “istenmeyen organizasyonlar” yasalarından da söz edildi.

Söz konusu raporda yönetmen Oleg Sentsov’un ismi de ayrıca anıldı.

RUSYA VE İŞGAL ALTINDAKİ KIRIM’DA 70 SİYASİ MAHKUM BULUNUYOR

Rusya’da siyasi nedenlerle takibe alınanlar listesinde 54 kişi var. 182 kişi ise dini gerekçelerde takip edilenler arasında. Dini gerekçeler sebebiyle takip edilenler, başta Rusya’da yasaklanmış olan “Hizb-ut Tahrir” ve “Yehova’nın Şahitleri” gibi organizasyonlara ilişkilendirilerek Rus yönetimi tarafından tutuklanıyor.

İŞGALCİLERİN KIRIM TATARLARINA BASKILARI DEVAM EDİYOR

Rus işgalcilerin sistematik bir şekilde işgal altındaki Kırım’da düzenlediği baskınlarda son olarak bugün, Akmescit’teki üç Kırım Tatarının evinde arama düzenlendi.