ABD: Putin, Rus ordusunun başarısızlıkları nedeniyle Ukrayna'nın sivil nüfusuna saldırıyor

Güncel
Anife Bilal
21 Mart 2022, 16:11
Anife Bilal
21 Mart 2022, 16:11

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı geniş çaplı işgal saldırısının 26. gününde Rus güçleri, Ukrayna’da kent ve köyleri bombalayarak sivilleri katletmeyi sürdürüyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, hedeflerine ulaşamayan Rus ordusunun başarısızlıkları nedeniyle Ukrayna’nın sivil nüfusuna saldırdığını ifade etti.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Rusya’nın Ukrayna’da kasıtlı olarak sivil yerleşim birimlerine füze ve bomba attığını söyledi. Rus ordusunun Ukrayna’daki hedeflerine ulaşamamasının Rusya Devlet Başkanı Putin’i kızdırdığını belirten Austin, “Son haftalarda kent ve kasabalara ayrıca sivillere kasıtlı olarak saldırıldığını gözlemliyoruz. Bence Putin, ordusu Ukrayna’da istediği gibi ilerlemediği için bu adımları atıyor. Hedeflerine istediği kadar çabuk ulaşamadı. Bu yüzden gördüğümüz taktiklere başvuruyor. Bu çok iğrenç. Ama tüm bunlara rağmen cesurca savaşan ve vatanını savunmaya devam eden Ukrayna halkına şapka çıkarıyorum.” dedi.

UKRAYNA: RUSYA’NIN TÜM CEPHELERDEKİ İLERLEYİŞİ DURDU

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Ofisi Danışmanı Oleksiy Arestovıç, işgalci Rusya’nın cephelerdeki ilerleyişinin Ukrayna ordusu tarafından durdurulduğunu açıklayarak, “Rusya’nın bu gidişatı tersine çevirecek gücü kalmadı” ifadelerini kullandı.