ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırımları kaldırıldı

Güncel
_QHA Ankara
23 Ekim 2019, 20:55
_QHA Ankara
23 Ekim 2019, 20:55

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin operasyonu bağlamında getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini açıkladı.

TRUMP: BAKANLIĞA TALİMAT VERDİM

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da, Türkiye ile ABD arasında Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik varılan ve dün sona eren “Barış Pınarı Harekatı’na” 120 saatliğine ara verilmesine ilişkin anlaşma konusunda açıklamalarda bulundu. Anlaşmanın ardından Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’nı durdurduğunu hatırlatan Trump, “Türkiye’ye 14 Ekim’de getirilen yaptırımların kaldırılması için Hazine Bakanlığına talimat verdim.” dedi.

Trump, Suriye-Türkiye sınırındaki ateşkesin korunduğunu ve kalıcı hale getirildiğini vurgulayarak, “20 millik (yaklaşık 32 kilometre) güvenli bölge oluşturuldu.” diye konuştu.

BAKANLAR YAPTIRIM LİSTESİNDEN ÇIKARILDI

ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye’deki 2 bakanlık ve 3 bakana yönelik 14 Ekim’de getirdiği yaptırımları kaldırdı. Buna göre, Milli Savunma Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ABD’nin yaptırım listesinden çıkarıldı.