ABD'nin Rusya'ya yönelik profesyonel hizmetler yasağı yürürlüğe girdi

Ekonomi
qha muhabir
08 Haziran 2022, 20:02
qha muhabir
08 Haziran 2022, 20:02

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’da bulunan şahıslara muhasebe, şirket yapılandırması ve idari danışmanlık gibi profesyonel alanlarda hizmet verilmesini yasakladı.

Beyaz Saray, 8 Mayıs 2022 tarihinde, Rusya ile ilgili yaptırımlar kapsamında Rusya’ya belirli hizmetlerin ihracatının yasaklandığını duyurmuştu. 30 günlük bir geçiş döneminin ardından 7 Haziran 2022 tarihinde söz konusu yasak yürürlüğe girdi. ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrolü Ofisi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, muhasebe, şirket yapılandırması, idari danışmanlık gibi alanlarda ABD’de bulunan herhangi bir kişi veya herhangi bir yerde bulunan ABD vatandaşının doğrudan ya da dolaylı olarak Rusya Federasyonu’nda bulunan herhangi bir kişiye hizmet vermesinin yasaklandığı duyuruldu.

ABD’DEN RUSYA’YA PROFESYONEL HİZMET YASAĞI

ABD Hazine Bakan Janet Yellen verdiği demeçte, “Rusya’nın ABD’deki değerli profesyonel hizmetlere erişimini engellemek, Kremlin üzerindeki baskının artması, ABD ve ortakları tarafından uygulanan yaptırımlardan sıyrılma kabiliyetinin kesilmesi anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

Mart ayında ABD’li bir profesyonel hizmetler ağı olan PwC, Rusya’daki firmasını kapatmaya karar vermişti. Mayıs ayında, global danışmanlık firması McKinsey de Rusya merkezli firmalarla ticari veya operasyonel bir ilişkisi kalmadığı belirtilmişti.