ABD'nin dini özgürlükler raporu: Çin, Müslümanları kitlesel gözaltına alıyor

Güncel
qha muhabir
03 Haziran 2022, 21:02
qha muhabir
03 Haziran 2022, 21:02

ABD hükumetinin uluslararası dini özgürlüklere ilişkin hazırladığı rapor, Çin’in Doğu Türkistan’da çok sayıda Uygur Türkünü ve başka Müslümanları gözaltına aldığını ifade ediyor.

ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Dışişleri Bakanlığı, 2 Haziran 2022 tarihinde “2021 Uluslararası Dini Özgürlükler Raporu”nu yayımladı. Raporda Çin’in Doğu Türkistan’da Uygurlar ile başka Müslüman halkları toplama kampına kapatması sert eleştirildi.

Rapor, 2017’den bu yana Çin tarafından Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında milyonlarca Uygur ve diğer Müslümanların etnik kimliği ve dini tercihleri nedeniyle suçsuz yere gözaltına alındığını belirtiyor.

BLİNKEN: ÇİN HÂLÂ SOYKIRIMA DEVAM EDİYOR

Dışişleri Bakanı Antony Blinken gazetecilere verdiği demeçte, Çin’in hâlâ soykırım işlemeye devam ettiğini ve ağırlıklı olarak Uygurları ve diğer etnik, dini grup üyelerini bastırdığını söyledi.

Raporun hazırlanmasına yardımcı olan üst düzey bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Çin’in açık hava hapishanesine dönüştürdüğü Doğu Türkistan’da Uygur ve diğer Müslümanları denetlemek ve kontrol etmek için yapay zeka ve yüz tanıma gibi gelişmiş teknolojileri kullandığını söyledi.

“ÇİN, TİBETLERE DE BASKI YAPIYOR”

Pekin’in Tibetli Budistler üzerindeki baskısını da sürdürdüğünü sözlerine ekleyen yetkili, Çin’in dillerini, dinlerini ve kültürlerini korumaya çalışan Tibetlileri tutukladığını ve işkence ettiğini söyledi.