ABD’nin AGİT Temsilcisi, Rusya’ya Kırım ve Donbas’tan geri çekilme çağrısında bulundu

Haberler
Anife Bilal
30 Ekim 2020, 14:08
Anife Bilal
30 Ekim 2020, 14:08

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi James Gilmore, Rusya’ya Kırım ile Donbas’tan geri çekilmesi ve Ukrayna ile karşılıklı saygıya dayalı komşuluk ilişkileri kurması konusunda çağrıda bulundu.

AGİT Daimi Konseyinin Viyana’da 29 Ekim 2020 tarihinde düzenlediği  toplantıda konuşan ABD’nin AGİT Daimi Temsilcisi James Gilmore, Rusya’nın Kırım ve Donbas’tan geri çekilmesini talep etti. Gilmore, “Kremlin’in Ukrayna’ya yönelik yürüttüğü yüksek maliyetli amansız düşmanlık politikasının Rus halkı için hiçbir yararı yok.” ifadelerini kullandı.

“KREMLİN, DONBAS VE KIRIM’DAN GERİ ÇEKİLMELİ”

Gilmore yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Ukrayna özgür, demokratik ve çok yönlü bir ülke olarak seçtiği yoluna devam ediyor. O her zaman Rusya’nın komşularından biri olarak kalmaya devam edecek. Kremlin’in Ukrayna’ya yönelik yürüttüğü yüksek maliyetli amansız düşmanlık politikasının Rus halkı için hiçbir yararı yok. Hem kendi vatandaşları, hem de Ukrayna vatandaşlarına karşı dürüst davranmak için Moskova, Ukrayna doğusu ile Kırım’dan geri çekilmeli ve iki ülke arasında karşılıklı saygıya dayalı dostane ilişkiler kurma sürecine başlamalıdır.”

Bunun dışında ABD Temsilcisi, ülkesinin Ukrayna toprak bütünlüğü ve egemenliğine destek verdiğini ayrıca Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığını bir kere daha teyit etti.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.