ABD'nin AGİT Temsilcisi: Rusya, Kırım'da siyasi takibata devam ediyor

Haberler
E. K.
02 Ekim 2020, 16:11
E. K.
02 Ekim 2020, 16:11

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Daimi Temsilcisi James Gilmore, 1 Ekim 2020’de Viyana’da gerçekleşen AGİT Daimi Konseyi toplantısında, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da siyasi güdümlü kovuşturmalara devam ettiğini vurguladı.

James Gilmore, “Kırım’da Rusya ve onun işgal makamları, siyasi güdümlü gözaltı ve tutuklamalar gerçekleştirerek düzenli olarak Kırım Tatarları ve etnik Ukrainleri aşağılıyorlar. İşgal makamları, barışçıl toplanma hakkının yanı sıra ifade ve örgütlenme özgürlüklerine asılsız kısıtlamalar getirmektedir.” şeklinde konuştu.

GILMORE: KIRIM, UKRAYNA’NIN PARÇASIDIR

Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir Davaları dahil dini nedenli alıkoymaları bir kez daha hatırlatan Gilmore, şu ifadeleri kullandı:

“Tekrar söylüyoruz, Kırım Ukrayna’nın bir parçasıdır. Hatta, bu sahte terör suçlamalarıyla yargılanan veya hüküm giyenlerden hiçbiri, herhangi bir şiddet eylemi planlamak veya yapmakla suçlanmıyor. Tutuklanan ve ardından 16 Eylül’de mahkum edilen Server Mustafayev ve diğer Kırım Tatarları, Rusya tarafından alıkonulan tüm Ukraynalı siyasi mahkumlarla birlikte derhal serbest bırakılmalıdır.”

ABD’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne desteğinin değişmeden devam ettiğini vurgulayan Gilmore, Rusya’ya karşı yaptırım politikasının Kırım’ın işgali son bulana dek süreceğini kaydetti.