ABD, Navalnıy'ın zehirlenmesinden FSB'yi sorumlu tuttu

Güvenlik
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Aralık 2020, 13:28
Ayyıldız Huri Kaptan
24 Aralık 2020, 13:28

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı, Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın zehirlenmesi olayında, Rusya Federal Güvenlik Servisini (FSB) adres gösterdi. Bakanlık, Rusya’nın çoğu birbiriyle çelişen çok sayıda komplo teorisi ortaya attığını dile getirdi. Bakanlık, bu komplo teorilerinin, Rusya’nın dikkatleri başka yöne çekme amacından başka bir şey olmadığını vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rus muhalefet lideri Aleksey Aleksey Navalnıy’ye düzenlenen suikast girişiminin arkasındaki suçlu olarak FSB’yi gösterdi. ABD konu ile ilgili güçlü nedenlerin yer aldığı bir iddianame ile düzenledi. Bakanlığın The Hill haber sitesine Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “ABD, Rusya Federal Güvenlik Servisinde görevli ajanların Navalnıy’ı zehirlemek için Noviçok adlı bir zehir kullandığına inanıyor. Rus hükumetinin dahli ve sorumluluğu dışında Navalnıy’ın zehirlenmesi konusunda ikna edici başka bir açıklama yok.” ifadeleri kullanıldı.

“RUSYA ÇOK SAYIDA ÇELİŞİK KOMPLO TEORİLERİ YARATTI”

Açıklamada, Rusya hükumeti ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in, bu olayla ilgilerini reddettiklerine değinilerek, “Rusya, çoğu birbiriyle çelişen çok sayıda komplo teorisi ortaya attı. Şunu kabul edelim ki bu komplo teorileri, Rusya’nın cevaplaması gereken birçok ciddi sorudan dikkatleri başka yöne çekme amacından başka bir şey değil.” ifadeleri kaydedildi. ABD’nin, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün, Navalnıy’ın zehirlenmesine yönelik bulgularına güvendiği belirtilirken, daha önce Alman, Fransız ve İsveç laboratuvarlarının da Navalnıy’ın Noviçok maddesine maruz kaldığını tespit ettiklerine de değinildi.

NAVALNIY’A NE OLDU?
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en önemli rakibi olarak kabul edilen Navalnıy, 20 Ağustos 2020 tarihinde Tomsk şehrinden Moskova’ya yolculuk yaptığı sırada uçakta fenalaşmıştı. Sibirya’dan Moskova’ya dönüşü sırasında uçakta rahatsızlanan 44 yaşındaki Rus muhalif lider Aleksey Navalnıy’ın çayına karıştırılan bir maddeyle zehirlendiği iddia edilmişti. Muhalif lideri taşıyan uçak Omsk’a acil iniş yaptıktan sonra Navalnıy bilinci kapalı bir şekilde ambulansla alınarak hastaneye kaldırıldı. Muhalefet, Aleksey Navalnıy’ın Kremlin tarafından zehirlendiği kanaatinde.

Navalnıy, ailesinin ve yakınlarının talebi sonrası 22 Ağustos 2020 tarihinde Almanya’nın başkenti Berlin’e götürüldü.
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Navalnıy’ın zehirlenerek susturulmaya çalışıldığını ifade etti. NATO ve Avrupa Birliği (AB), Rusya’dan Navalnıy’ın zehirlenmesi ile ilgili ayrıntılı bir soruşturma yürütmeye talep ederken, Rusya Navalnıy’ın zehirlenmesiyle ilgili suçlamaları reddetti.

Alman hükumeti, Berlin’de tedavisi devam eden Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın kesinlikle zehirlendiğini açıkladı. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, 2 Eylül 2020 tarihinde sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Navalnıy’ın Noviçok grubuna ait bir maddeyle zehirlendiği gösteren tartışmasız kanıtlara ulaşıldığını belirtti.
Zehirlenme olayını Navalnıy’a yapılan bir saldırı olarak nitelendiren Seibert, Alman hükumetinin bunu sert bir şekilde kınadığını kaydetti.

Daha sonra, Fransa ve İsveç’ten iki uluslararası laboratuvar, Navalnıy’ın Noviçok klasmanındaki kimyasal bir maddeyle zehirlendiğini doğruladı. Navalnıy, 22 Eylül’de tedavi gördüğü hastaneden taburcu edildi.

Ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle bilinen eski avukat Navalnıy, Kremlin önünde düzenlediği protestolarla tanınıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, sık sık cezaevine giren Aleksey Navalnıy’y 2012-2014 yıllarında cezaevinde kalırken, Moskova’yı insan hakları ihlalinden suçlu bulmuştu. Mahkeme Navalnıy’ın politik saiklerle içeride tutulduğuna hükmetmişti.