Haberler

ABD’li yetkililer Almatı’da Çin mağduru ailelerle görüştü: Uygur akademisyen Karluk, Türk makamlarına seslendi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marie Royce, Almatı’da Çin’in Doğu Türkistan’daki toplama kamplarının canlı tanıkları ve aile bireyleri kamplarda tutsak edilmiş ailelerle görüştü. Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk, bu görüşmeyi alıntılayarak 1300 gündür haber alamadığı ailesine ulaşmak için Türk yetkili makamlarına çağrıda bulundu.

Çin hükumeti, 2017 yılından bu yana toplama kampları zulmü ile, Doğu Türkistan’daki başta Uygur Türkleri olmak üzere bölgede yaşayan Müslüman Türklere kültürel, biyolojik, fizyolojik hatta ekolojik soykırım uygulamakta. Çin’in Uygurları ve kültürlerini yok etme hamlesi her geçen gün dünya kamuoyunu daha da meşgul ediyor. Kazakistan’ın ABD Başkonsolosluğu Almatı’nın resmi Twitter hesabından 27 Kasım’da yapılan duyuruya göre ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marie Royce, daha önce Sincan’daki toplama kamplarında gözaltına alınan ve aile üyeleri gözaltına alınan ve kayıp olan Uygurlar ve etnik Kazaklarla bir araya geldi. Royce, aile üyelerine, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kötü niyetli politikalarının gerçek yüzünü gösteren ve ÇHC’nin ihlallerini durdurması için uluslararası baskı oluşturmaya yardımcı olan cesaretlerini açıkça ifade ettikleri için teşekkür etti. ⠀

PROF. DR. KARLUK’TAN TÜRK YETKİLİLERE ÇAĞRI

Bin 300 gündür ailesinden haber alamayan ve sesini her platformdan duyurma mücadelesini sürdüren Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk’un, Doğu Türkistan’daki ailesinin durumuna ilişkin endişesi sürüyor. Türkiye’de Doğu Asya ve Çin üzerine yaptığı çalışmaları ile tanınan aslen Kaşgarlı bir Türk olan akademisyen Karluk, söz konusu görüşmeyi alınıtlayarak yaptığı paylaşımında Türk yetkililerine Çin zulmü altında haber alamadığı ailesine ulaşmak için bir soruyu dile getirdi.
Karluk, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükelçi Sedat Önal’ı ve Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ı etiketleyerek şu soruyu yöneltti:

“Benim gibi kamp mağduru olan yüzlerce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını ülkemin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu veya yardımcıları Yavuz Selim Kıran ve Büyükelçi Sedat Önal beyler kabul eder, derdimizi dinler mi? 1330 günü geçti akrabalarımızdan doğrudan haber alamıyoruz.”

Ayyıldız Huri Kaptan

Son içerik

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgede kalıcı barış ve kapsamlı normalleşmeden yanayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bölgede kalıcı barış ve kapsamlı normalleşmeden yanayız

23 dakika önce

TİKA, Kırım Tatar ailelerin yaşadığı yurtta onarım gerçekleştirdi

TİKA, Kırım Tatar ailelerin yaşadığı yurtta onarım gerçekleştirdi

1 saat önce

Uluslararası Türk Akademisi’nin yeniden bastığı Vambery’nin “Orta Asya’ya Seyahat” eserinin tanıtım toplantısı yapıldı

Uluslararası Türk Akademisi, Armine Vambery’nin “Orta Asya’ya Seyahat” kitabının tanıtım törenini gerçekleştirdi

1 saat önce

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman’ın Türkiye’deki görev süresi sona eriyor

Ukrayna’nın İstanbul Başkonsolosu Oleksandr Gaman'ın Türkiye'deki görev süresi sona eriyor

2 saat önce

Kırgızistan’ın ilk inovasyon merkezi Bişkek’te açıldı

Kırgızistan'ın ilk inovasyon merkezi Bişkek'te açıldı

2 saat önce

İşgalci mahkeme, avukat Semedlâyev hakkında açılan davayı polise geri gönderdi

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev…

4 saat önce