ABD'li senatörlerden Ukrayna'ya askeri yardımı artırma çağrısı

Güvenlik
Ömer Kaya
25 Kasım 2021, 20:50
Ömer Kaya
25 Kasım 2021, 20:50

Amerika Birleşik Devletleri Senatosu’nda, Ukrayna sınırlarında Rus askeri varlığının yoğunlaşmasından dolayı Ukrayna’ya yönelik askeri yardımın artırılması çağrısı yapıldı. Çağrıda, Pentagon’a Ukrayna’ya yönelik desteğin devam etmesi yer aldı.

ABD’li senatörler, Washington yönetiminin Ukrayna’ya askeri yardımını ve Ukrayna’ya ayrılan fonun artırılması çağrısı yapıldı. Senatörler Rob Portman ve Gene Shaheen, Pentagon’un Ukrayna’nın silahlanmasına yönelik ayırdığını fonun, 50 milyon dolar daha artırılmasını istedi. Ukrayna’ya ayrılan toplam fon 300 milyon dolardan 350 milyon dolara artışı söz konusu olacak. Daha önce Washington yönetimi, Ukrayna’yı silahlandırmak için 75 milyon dolar tahsis edilmesini planlıyordu.

ABD Senatörü Portman, “Yönetime, Rus tehdidini kontrol altına almak için hayati önem taşıyan uçaksavar ve benzeri savaş araçlarıyla daha fazla yardım sağlamaya çağırıyorum. Şu anda müttefikimiz Ukrayna’nın yanında durmak için mümkün olan her şeyi yapmalıyız” dedi. Senatör, ABD’nin Rusya’nın saldırganlık girişimlerine karşı savaş araçlarını etkili bir şekilde kullanacağını kaydetti.