ABD’li Senatör John McCain’in eşi Ukrayna’daki seçimlerde gözlemci olacak

Güncel
Mehmet Berk Yaltırık
30 Mart 2019, 15:55
Mehmet Berk Yaltırık
30 Mart 2019, 15:55

Vefat eden ABD’li Senatör John McCain’in eşi Cindy McCain Ukrayna’daki seçimlerde gözlemci olacağını sosyal medyada açıkladı.

Eşimin mirasını onurlandırmanın daha iyi bir yolunu düşünemem. Eşimin bu kadar derinden korunduğu bu ülkede özgürlüğe destek vermeye devam etmekteyim” ifadelerini kullandı.

Senatörün eşi, kar amacı gütmeyen, dünyadaki özgürlük ve demokrasiyi destekleme amaçlı Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü kamu kuruluşunun gözetim misyonunun bir parçası olacak.

Cindy McCain bu çerçevede Kıyiv Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko ile görüştü. McCain görüşmeyi, “Eski dostlarla görüşmek her zaman güzeldir” cümlesiyle paylaştı.

RUS SALDIRGANLIĞINA KARŞI UKRAYNA’YI DESTEKLEMİŞTİ

Zaman zaman ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik eleştirileriyle de gündeme gelen John McCain, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar tarafından takdir edilen bir senatör olarak biliniyordu.

2008 yılında yapılan başkanlık seçimlerinde Demokrat aday Barack Obama’ya karşı Cumhuriyetçi Parti’yi temsilen başkan adayı olarak yarışan McCain seçimleri kaybetmişti. Cumhuriyetçi Parti çevrelerinde her zaman ağırlığı olan isimlerden McCain, 1967-1973 yıllarında Vietnam Savaşı’nda esir olarak tutulmuştu.

1981 yılında ABD Kongresine ilk kez giren McCain, o tarihten bugüne farklı kademelerde memleketi Arizona’yı temsil ediyordu.

Ukrayna’nın en büyük destekçilerinden olan John McCain 2013 yılında Euromeydan olayları sırasında Ukrayna’yı ziyaret etmişti.

McCain, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Moskova’nın politikasını sert bir dille eleştiriyor ve Kremlin’e karşı yaptırımların artırılması gerektiğini savunuyordu. McCain 2017 yılında Putin’i “bir katil, haydut ve KGB ürünü” olarak adlandırmıştı. Doğu Avrupa ülkelerinin NATO’ya katılımının yanı sıra ABD’nin Ukrayna ve Gürcistan’a daha etkin destek vermesinin aktif bir destekçisi olarak biliniyordu.

25 Ağustos 2018’de hayatını kaybeden McCain, Maryland’de bulunan Deniz Harp Akademisi’ndeki mezarlığa defnedildi.