ABD Kongresinde Kırım'daki insan hakları ihlalleri ve baskılar dile getirildi

Güncel
Anife Bilal
30 Ocak 2020, 01:11
Anife Bilal
30 Ocak 2020, 01:11

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Yardımcısı Tamila Taşeva, ABD Kongresinde Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Komisyonu olarak da bilinen Helsinki Komisyonunun düzenlediği “İşgal Altındaki Yaşam: Kırım’daki İnsan Hakları Durumu” konulu toplantıda, işgalci Rus yönetiminin Kırım’da yürüttüğü baskı politikalarını dile getirdi.

KIRIM’DA YAŞANAN İNSAN HAKLARI İHLALLERİ VE BASKILAR

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Temsilciliğinden yapılan açıklamaya göre, toplantı sırasında Tamila Taşeva, işgale karşı çıkan Kırım Tatarları ve Ukrainlerin işgalci yönetimin baskılarına uğradığı, düzmece suçlamalar çerçevesinde tutuklandığı, işkence gördüğü ve öldürüldüğünü vurguladı.

Taşeva, Rusya’nın yarımadanın sakinlerine zorla Rus vatandaşlığını aldırmasını hatırlattı. Rus yönetiminin işgale karşı çıkan insanları Kırım’ın dışına iterek onların yerine yarımadaya Rus vatandaşlarını yerleştirdiğini dile getirdi.

Bununla birlikte Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Daimi Temsilcisi Yardımcısı Taşeva, Ukrayna yönetiminin işgal edilen Kırım’a yönelik devlet politikasındaki değişiklikleri, Kırım’da yaşayan Ukraynalı vatandaşlarla ilişkileri sürdürmek ve güçlendirmek için atılan adımlar hakkında bilgi verdi.

Öte yandan Taşeva, Amerika Birleşik Devletlerinin, Ukrayna’nın işgal edilen Kırım’ı geri alması konusunda uluslararası kamuoyu oluşturulması için vereceği desteğe inançlarının tam olduğunu vurguladı.