“ABD, Kırım Platformunu oluşturma çalışmalarına katılmaya hazır”

27 Ekim 2020, 18:30

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Ceppar, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Kristina Kvien ile görüştü. ABD’nin, Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek amacıyla kurulacak uluslararası Kırım Platformunu oluşturma çalışmalarına katılmaya hazır olduğu bildirildi.

Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, 26 Ekim 2020 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Kristina Kvien ile bir araya geldi. Görüşme sırasında Ceppar, Maslahatgüzara Kırım Platformu hakkında bilgi verdi.

ABD KIRIM’IN İŞGALİNİ TANIMADIĞINI YİNELEDİ

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kristina Kvien’in Ukrayna ile işbirliği yapmaya hazır olduğunu belirttiği ve ABD’nin Kırım’ın ilhakını tanımama konusundaki tutumunun kesin ve değişmez kaldığını vurguladığı bildirildi.

KIRIM PLATFORMU ANLATILDI

Görüşme sırasında Emine Ceppar’ın, ABD’ye Ukrayna toprak bütünlüğüne verdikleri destek için teşekkür ettiği ve Kırım’ın Rus işgalinden kurtarılmasına yönelik çabaları birleştirmek amacıyla kurulacak uluslararası Kırım Platformunun içeriği hakkında ayrıntılı bilgi verdiği ifade edildi.

BM’DE KIRIM KARAR TASARISININ KABUL EDİLMESİNİN GEREĞİ VURGULANDI

Bakan Yardımcısı Ceppar’ın, ABD’nin Ukrayna’ya uluslararası kuruluşlar çerçevesinde verdiği destek için minnettarlık bildirdiği kaydedilen açıklamada, ayrıca BM Genel Kurulunda yakın zamanda oylamaya sunulacak yenilenmiş ve güçlendirilmiş Kırım karar tasarılarının kabul edilmesinin önemini vurguladığı belirtildi.


ABD
Kırım platformu
Bunlara da bakın: