"ABD, Kırım işgalini hiçbir zaman tanımayacak"

Haberler
Elvina Khalilova
19 Mayıs 2020, 01:17
Elvina Khalilova
19 Mayıs 2020, 01:17

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Kristina Kvien, Kırım Tatar halkının 18 Mayıs 1944’te Stalin rejimi tarafından sürgün edilmesi ve soykırıma uğramasının 76. yıl dönümünde, Kırım Tatarlarına destek vererek Rusya’ya Kırım’ın işgaline son vermesi çağrısı yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Twitter hesabından yapılan açıklamada Kristina Kvien, “Bugün, birçok insanın ölümüne neden olan Kırım Tatar sürgününün kurbanlarını anıyoruz. Bu insanların ve onların ailelerin yaşadığı acı ölçülemez. Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi de Kırım Tatarlarına karşı yapılan suçları artırıyor. ABD, Kırım’ın işgalini hiçbir zaman tanımayacak. Kırım işgal altında olduğu sürece Rusya’ya karşı yatırımlarımızı iptal etmeyeceğiz. Ukrayna’yı destekliyoruz. Kırım Ukrayna’nındır.”  ifadelerini kullandı. 

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.