ABD karıştı Çin ve Rusya'ya fırsat doğdu: Sosyal medyadan saldırıyorlar!

03 Haziran 2020, 16:34

Ozan Barış ERİM/ QHA Ankara

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli gazetecilik organizasyonu POLITICO, Rusya ve Çin’in sosyal medyada ABD’de devam eden iç karışıklıkla ilgili dezenformasyon yaptığını iddia etti.

ABD, Pekin ve Moskova bağlantılı Twitter kullanıcılarının devam eden protestolar ile ilgili sosyal ağlarda yönlendirme yaptığı ve halkı galeyana getirecek paylaşımlarda bulunduğunu iddia etti.

KARALAMA KAMPANYASI YAKLAŞAN SEÇİMLERLE ALAKALI OLABİLİR

ABD’de son üç günde,Çin büyükelçileri, Rus destekli haber merkezleri ve Rusya ve Çin ile bağı olan diğer sosyal medya kullanıcılarının #BlackLivesMatter ve #Minneapolis gibi hashtagleri kullanarak ABD hakkında 1200’den fazla tweet attıkları tespit edildi. Sosyal medya uzmanları ise bu tür bir karalama kampanyasının yaklaşan seçimler ile ilgili olabileceğini bildirdi. ABD başkanlık seçimleri öncesinde Rusya’nın sosyal medyayı kullanarak ve Çin’in dünyaya ilişkin kendi görüşünü geliştirmek için Batı sosyal medya platformlarını kullanarak ciddi bir algı yönetimi yaptığı görüldü.

“RUSYA BUNU HEP YAPIYOR AMA ÇİN İLK DEFA YAPTI”

Washington’da (Vaşington) bir düşünce kuruluşu olan ABD Demokrasi Güvence İttifakı Alman Marshall Fonunun medya ve dijital dezenformasyon üyesi Bret Schafer, “Rusya şuan her zaman yaptığı şeyi yapıyor ve insanları hükumete karşı kışkırtıyor. Ama Çin’in ilk defa çıkarlarını doğrudan etkilemeyen bir karalama kampanyasına girdiğini görüyoruzz” diye belirtti.

ÇİN, DOĞU TÜRKİSTAN YASASININ İNTİKAMINI ALIYOR

Çin’in sosyal medyada ilk defa bu şekilde bir karalama çalışması yapmasının sebeplerinden birinin de Uygur Türkleri ile ilgili yasanın onaylanmasından kaynaklı olabileceği düşünülüyor.

İLGİLİ HABER: ABD SENATOSU, ÇİN’E KARŞI DOĞU TÜRKİSTAN YAPTIRIM YASASINI ONAYLADI

YAPILAN PAYLAŞIMLARIN YARISINDA ÇİN VE RUS DESTEĞİ

Özellikle 30 Mayıs 2020’den bu yana yoğun bir sosyal medya faaliyeti içerisine giren Çin ve Rus kaynaklı kullanıcılar, ABD’ye karşı atılan paylaşımlara piggyback (başka bir kullanıcının paylaşımlarını şişirme) yapıyor. Öyle ki Çin kaynaklarından atılan ve desteklenen tweetler bu dönemde atılan 10 hashtagin dördünü temsil ediyor.

ÇİN DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜNÜN MESAJLARI PAYLAŞILIYOR

Rus ve Çin hesaplarından doğrudan yapılan paylaşımlarda ise en çok kullanılan mesaj Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying‘in mesajı olduğu tespit edildi.

ABD
Çin
Rusya
sosyal medya
Bunlara da bakın: