ABD istihbaratı: Rusya, Ukrayna'da savaşı uzatmaya hazırlanıyor

Güncel
Ömer Kaya
11 Mayıs 2022, 03:48
Ömer Kaya
11 Mayıs 2022, 03:48

ABD istihbarat yetkilileri, Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşı sürdürmeye kararlı olduğunu açıkladı. Putin’in savaşı uzatmayı istediğini belirten ABD istihbaratı, “Ruslar Donbas’ta başarılı olsalar bile bu durum savaşı sona erdirmeyecek. Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’da Donbas’ın da ötesinde amaçlarına ulaşmak için uzatılmış bir savaşa hazırlık yaptığını değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines, Putin yönetimindeki Rusya Federasyonu’nun sadece Ukrayna’nın doğusunda değil ülkenin genelinde savaşı uzatma amacı güttüğünün altını çizdi. ABD Senatosu’nda düzenlenen dünyadaki tehdit algısına ilişkin konferansta konuşan ABD istihbarat yetkilisi Haines, Ukrayna-Rusya Savaşı’na ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Haines, Putin’in Donbas’ta başarılı olsa dahi durmayacağını, savaşı uzatma amacında olduğunu vurguladı.

ÖNÜMÜZDEKİ 1-2 AY UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI’NDA BELİRLEYİCİ BİR PARAMETRE OLACAK

Rusya’nın Ukrayna’daki hiçbir askeri hedefi başarıyla sonlandıramadığını belirten ABD’li yetkili, başkent Kıyiv’deki birliklerin Ukrayna’nın doğusuna kaydırıldığını kaydetti. Gelecek 1-2 ayın bu konuda belirleyici bir parametre olduğunu dile getiren Avril Haines, “Ruslar, askeri çabalarını Donbas bölgesinde artıracak. Putin’in stratejik hedefleri muhtemelen değişmedi.” açıklamasını yaptı.

Haines, Ukrayna’yı işgal girişimi ve saldırısı sonrası ciddi şekilde yıpranan Rus ordusunun, 2014’te işgal ettiği Kırım ve Donbas arasında köprü görevinde olan Herson’u da işgale ve ilhake hazırlandığını vurguladı. Buna karşılık, ABD istihbarat yetkilileri, Putin Rusyası’nın, gereken teknik ve lojistik süreç tamamlanmadan Transdinyester ve Odesa hattında istediğini gerçekleştiremeyeceğini kaydetti.

Rıusya yönetiminin, savaşın başında ABD ile Avrupa arasında bir çatlak oluşacağına ve şimdi de enerji ve gıda krizinin bölgesel ayrışmalara neden olacağına güvendiğini kaydeden Haines, ABD ile AB’nin birlikte hareket etmesinin Putin’in planlarını suya düşürdüğünü de sözlerine ekledi.

Öte yandan, ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Haines’e göre, Putin, ancak Rus devletine yönelik varoluşsal bir tehdit hissetmesi durumunda nükleer silahlara başvuracak. Ancak, bununla birlikte ihtiyatlı ve dikkatli davrandığını söylemek mümkün.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞI ÜÇÜNCÜ AYINDA

Yayılmacı emelleriyle hareket eden işgalci Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya yönelik başlattığı savaşta üçüncü ayında. İşgalci Rus ordusu, haksız savaşını sürdürürken Ukrayna ordusu işgal karşısında mücadelesine devam ediyor. Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne saldıran Rusya, acımasızca sivilleri hedef alıyor. Yalnızca Buça kentinde 410 sivil sokaklarda Rus işgal güçleri tarafından katledilmiş halde bulundu. İrpin, Mariupol gibi işgalci Rusya’nın ağır katliamlara imza attığı şehirlerden bilgiler toplanmaya devam ediyor. Putin, dünyada pek çok ülke tarafından savaş suçlusu olarak kabul ediliyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy (Volodimir Zelenski) ile ABD Başkanı Joe Biden, Putin’in Ukrayna’da soykırıma imza attığını ve savaş suçlusu olduğunu ilan etti.

Başlattığı savaş yüzünden işgalci Rusya’ya, birçok Avrupa ülkesi yaptırım uyguluyor. Rus ordusu savaşın 3’üncü ayında Ukrayna’daki kritik altyapı tesislerini, havaalanlarını, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (BMMYK) verilerine göre, Rusya’nın saldırıları nedeniyle 5 milyonu aşkın Ukrayna vatandaşı komşu ülkelerine sığınmak zorunda kaldı.