ABD: İşgalci yönetim, Kırım Tatarlarını hedef alıyor

Haberler
E. K.
30 Nisan 2021, 14:02
E. K.
30 Nisan 2021, 14:02

ABD’nin Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Temsilciliği, Viyana’da dün yapılan toplantı sırasında; Rusya’dan Kırım’ın işgaline son vermesi, Ukraynalı siyasi tutsakları serbest bırakması ve Donbas’tan askerlerini çekmesini talep etti.

AGİT Daimi Konseyi, 29 Nisan 2021 tarihinde Viyana’da bir toplantı düzenledi. Oturumda konuşan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilcisi Courtney Austrian, Rusya’nın Ukrayna sınırı boyunca ve Kırım’da tek taraflı olarak asker yığmasıyla Ukrayna’nın doğusunda ateşkes ihlallerinin arttığına dikkat çekti. Austrian, Özel Gözlem Misyonunun, 2020 yılının Temmuz-Kasım ayları arasında ayda yaklaşık 600 ateşkes ihlalini rapor ettiğini, bu sayının Aralık-Ocak 2021 döneminde aylık yaklaşık 2 bin 800 ihlale yükseldiğini, nisan ayının ilk 25 gününde ise toplamda 6 bin 600’den fazla ateşkes ihlalini bildirdi.

RUSYA, DONBAS’TA ÖZEL GÖZLEM MİSYONUNA MÜDAHALE EDİYOR

Rusya yönetimindeki güçlerin, Özel Gözlem Misyonunun ve gözlemcilerine olan müdahalesini artırarak zaten istikrarsız olan durumu daha da kötüleştirdiğini belirten Austrian, Ukrayna’nın doğusunda Rusya kontrolündeki topraklarda, Rusya yönetimindeki güçlerin, Kremlin’in vekilleri tarafından uygulanan mevcut pandemi kısıtlamalarının yanı sıra gözlemcilerin hareketini sık sık engellediğini ifade etti.

Rusya’yı Özel Gözlem Misyonuna yönelik tacizlerine son vermeye çağıran ABD Temsilcisi, “Kuşkusuz, Rusya barış sürecini engellemeye devam ediyor. Yedi yıldan fazla bir süre önce başlattığı çatışmayı beslerken; geçtiğimiz aylarda çatışmaya taraf olduğunu inkar ederek ve Rusya’nın tarafsız bir arabulucu olduğu yalanını sürdürerek sahadaki gerilimi artırmaya çalıştı.” ifadelerini kullandı.

ABD, DURUMU DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE İZLEYECEK

Geçen haftalarda Rusya’nın, Ukrayna sınırı boyunca ve işgal altındaki Kırım’da çok sayıda asker yığdığına ve aynı zamanda gerilimin tırmanmasından Ukrayna’nın sorumlu olduğuna dair gülünç suçlamalarda bulunduğuna dikkat çeken Austrian, “Rusya’nın bazı güçlerini Ukrayna sınırlarından çekmeye başladığına dair bilgileri gördük. Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da ve Ukrayna çevresinde topladığı ilave birliklerin ve silahların tamamen geri çekilmesi çok sevindirici bir gelişme olacaktır. Rusya’nın 2014’te yedi yıllık saldırganlığı başlatmadan hemen önce benzer iddialarda bulunduğu gerçeği göz önüne alındığında, ABD durumu dikkatli bir şekilde izleyecek ve Ukraynalı meslektaşlarımız, diğer ortaklarımız ve NATO ülkeleriyle yakın iletişim halinde kalacaktır.” dedi.

ABD Temsilcisi, Rusya’yı, durumu tırmandırmaya yönelik herhangi eylemden kaçınmaya, bölgedeki gerilimi azaltmak için gerekli adımları derhal atmaya, Ukrayna’daki durumu istikrarsızlaştırma faaliyetlerini durdurmaya çağırdı.

KIRIM’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ

Rusya işgali altındaki Kırım’da insan hakları ihlallerinin artık sıradan bir durum haline geldiğini belirten Austrian, “Kırım Tatarları, etnik Ukraynalılar ve diğerleri işgalci yönetim tarafından hedef alınıyor ve Rusya’nın yarımadayı işgaline ve askerileştirmesine karşı geldikleri için baskıya uğruyor, alıkonuluyor, hapsediliyor ve hatta işkence görüyor.” dedi.

Gazetede Kırım Tatar Milli Meclisinden bahsedildiği Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin raporunun yayımlanması nedeniyle Kırım gazetesi Baş Editörü Bekir Mamutov’un para cezasına çarptırıldığını ve imam Yusuf Aşirov’un da camide Cuma namazı kıldırdığı için  “yasa dışı misyonerlik faaliyetlerini” yürütmekle suçlandığını kaydeden ABD Temsilcisi Austrian, Rusya’yı, tüm Ukraynalı siyasi tutsakları serbest bırakmaya, Kırım’ın işgaline son vermeye, Ukrayna’nın doğusundan tüm asker ve silahlarını geri çekmeye çağırdı.