ABD: İran normal bir ulus gibi hareket etmedikçe yalnızlığı derinleşecek

18 Ocak 2020, 11:29

ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) İran Özel Temsilcisi Brian Hook, İran lideri Ali Hamaney’in açıklamalarına ilişkin, “İran rejimi dünyayı tehdit etmeye devam ettikçe daha da yalnızlaşacak. İran normal bir ulus gibi hareket etmedikçe bu yalnızlık gün geçtikçe derinleşecek.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığında gazetecilerle bir araya gelen Özel Temsilci Hook, İran ve ABD arasında yaşanan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hook, İran’da düzenlenen yönetim karşıtı protestolarda eylemcilere karşı işlenen insan hakları ihlallerinde rol aldığı gerekçesiyle İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) komutanlarından Hasan Shahvarpour’u da yaptırım listesine aldıklarını açıkladı.

Hook, Tahran’ın ABD ve diğer ülkelere yönelik tehditlerine devam etmesinin İran’ı daha zor duruma sokacağına dikkati çekerek Tahran yönetimine tehditlere son vermesi çağrısında bulundu.

Hook, “İran rejimi dünyayı tehdit etmeye devam ettikçe daha da yalnızlaşacak. İran normal bir ulus gibi hareket etmedikçe bu yalnızlık gün geçtikçe derinleşecek.” diye konuştu.

HAMANEY’DEN HUTBEDE ABD’Yİ TEHDİT

İran lideri Ali Hamaney, 17 Ocak 2020 tarihinde Tahran İmam Humeyni Musallası’nda 8 yıl aradan sonra okuduğu ilk cuma hutbesinde ABD’yi tehdit etmiş, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun faaliyetlerini ülke sınırlarının ötesine taşıyacağını söylemişti.

BM YAPTIRIMLARIYLA DEVREYE GİREBİLİR

Hook, “İran’ın nükleer anlaşmadan kaynaklanan yükümlüklerini yerine getirmediği gerekçesiyle İhtilaf Çözüm Mekanizmasını işletme kararıyla Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımları tekrar devreye girebilir.” ifadesini kullandı.

NÜKLEER ANLAŞMA

İran ile Çin, Fransa, Almanya, Rusya, İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasında 2015 yılında Tahran’ın nükleer faaliyetlerinin düzenlendiği ve denetim altına alındığı bir anlaşma imzalanmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın göreve gelmesinin ardından Washington, anlaşmadan tek taraflı çekilerek İran’a yeniden yaptırım uygulamaya başlamıştı.

Anlaşmanın diğer taraflarından Washington’u durdurmasını isteyen ancak bunda başarılı olamayan İran, Temmuz 2019’da nükleer anlaşmanın bazı maddelerini, 5 Ocak’ta da anlaşmadan kaynaklanan tüm taahhütleri askıya aldığını açıklamıştı.

Daha sonra Tahran, yaptırımların kalkması ve menfaatlerin temin edilmesi halinde yeniden anlaşmaya dönmeye hazır olduğunu belirtmişti.

Bunlara da bakın: