ABD-İran geriliminde sıcak gelişme: 2 İngiliz gemisi Hürmüz Boğazı'na gönderiliyor

Güncel
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ocak 2020, 12:58
Ayyıldız Huri Kaptan
05 Ocak 2020, 12:58

ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) İranlı Korgeneral Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından Hürmüz Boğazı’nı kullanan İngiliz bandıralı gemilere eşlik etmek üzere Birleşik Krallık donanmasına ait iki geminin boğaza gönderilecek.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Ben Wallace’nin yaptığı açıklamaya göre, hükûmetin donanmaya İngiliz gemileri ve vatandaşlarını korumak için gerekli tüm adımları atması talimatı verdiği duyuruldu.

Bakan, donanmaya ait “HMS Montrose” ve “HMS Defender” gemilerinin yeniden Hürmüz Boğazı’nda deniz devriyesi yapacağını belirtti.

BİRLEŞİK KRALLIK’TAN İRAN VE IRAK’A SEYAHAT UYARISI

Wallace, ABD’nin Süleymani’yi öldürmesinde haklı olduğunu savunarak, “Irak’ın daveti üzerine bu ülkede bulunan ABD güçlerinin defalarca İran destekli militanlar tarafından hedef alındığı” ifadelerini kullandı. Ayrıca Süleymani’nin bu militanların saldırılar için kullanılmasında merkezi rol üstlendiğini de belirtti.

Bunun dışında Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı, İngiliz vatandaşlarının zorunlu olmadıkça İran’a seyahat etmemelerini tavsiye ederken, ülkede olan İngiliz vatandaşlarının ise dikkatli olarak medyayı takip etmeleri uyarısında bulunuldu.

Benzeri uyarı Irak için de yapıldı.