ABD Hazine Bakanlığından Amazon’a “Kırım” cezası

Ekonomi
E. K.
09 Temmuz 2020, 12:16
E. K.
09 Temmuz 2020, 12:16

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı, Rus işgali altındaki Kırım, Suriye ve İran’a mal teslimatı için dünya’nın en büyük internet alışveriş sitesi Amazon şirketine para cezası kesti.

ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlık Kontrol Ofisinden (OFAC) yapılan yazılı açıklamada, Amazon’un OFAC’in yaptırım listesindeki kişiler ve bölgelere hizmet verdiği belirtildi.

AMAZONA “KIRIM” CEZASI!

Açıklamada, Kırım, Suriye ve İran’a hizmet vererek ABD’nin yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle firmaya, 134 bin 523 dolar ceza verildiği belirtilirken, firmanın OFAC’in yaptırım listesini ihlal eden yüzlerce işlem gerçekleştirdiği kaydedildi. Amazon’un, yaptırımlar nedeniyle verileri kontrol ederken müşteri adreslerini ve adlarını gerekli şekilde teyit etmediği belirtildi.

Hazine Bakanlığı, yasaya göre, söz konusu ihlaller için verilen maksimum para cezasının 1 milyar 38 milyon dolar olduğunu kaydetti. Ancak, firmanın iş birliği yapması ve gönüllü olarak ihlallerini paylaşmasının, hafifletici neden olarak değerlendirildiği için cezanın 134 bin 523 dolara indiği aktarıldı.