ABD Geçici Maslahatgüzarı Kent, Kırım Tatar liderlerle bir araya geldi

Haberler
E. K.
20 Temmuz 2021, 15:15
E. K.
20 Temmuz 2021, 15:15

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı George Kent, Kırım Tatar liderlerle bir araya geldi. Görüşme sırasında Rus işgali altındaki Kırım’daki durum, Kırım Platformu konuları ele alındı.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı George Kent, Kırım Tatar halkının temsilcileri ile bir araya geldi. Görüşmeye; Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Dışişleri Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi ve Ukrayna milletvekili Rüstem Umerov, Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Özerk Cumhuriyeti Daimi Temsilci Yardımcısı Tamila Taşeva iştirak etti.

ABD Kıyiv Büyükelçiliğinden bugün yapılan açıklamaya göre görüşme sırasında, Rusya’nın Kırım’ı işgali, Kırım Tatarlarına yapılan baskı ve yarımadanın işgalden kurtarılması için başlatılan Kırım Platformu girişimi ele alındı.

KIRIM PLATFORMU NEDİR?

Kırım Platformu, Ukrayna’nın, Kırım’ın işgaline yönelik uluslararası tepkinin etkinliğini artırmak, artan güvenlik tehditlerine karşı koymak, Rusya’ya uygulanan uluslararası baskıyı artırmak, işgal rejiminin mağdurlarını korumak ve insan haklarının daha fazla ihlal edilmesini önlemek ve Kırım’ın işgalden kurtarılmasını sağlamak amacıyla başlattığı yeni bir danışma ve koordinasyon formatıdır. 

Platformun birkaç seviyede faaliyet göstermesi öngörülüyor; devlet ve hükumet liderleri, dışişleri bakanları, parlamentolar arası işbirliği ve uzmanların işbirliği seviyelerinde. Dmıtro Kuleba, 2 Aralık 2020 tarihinde Ankara’ya gerçekleştirdiği çalışma ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Kırım Platformunun sivil toplum diplomasisi düzeyinde de faaliyet göstereceğini, Kırım Platformu’nda oluşturulacak yapı içinde dünyadaki Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarına, bu bağlamda Dünya Kırım Tatar Kongresine de yer verileceğini ifade etmişti. Kırım Platformu’nun, Kıyiv’de 23 Ağustos 2021 tarihinde düzenlenecek açılış zirvesi ile resmi olarak faaliyete başlaması planlanıyor.