ABD, G20 zirvesine Zelenskıy'ın davet edilmesinden memnun, Putin'in katılmasına karşı

Güncel
qha muhabir
30 Nisan 2022, 03:33
qha muhabir
30 Nisan 2022, 03:33

Endonezya’da Kasım ayında gerçekleşecek olan, Rusya Devlet Başkanı Putin’in katılacağı doğrulanan G20 Zirvesi’ne Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy de davet edildi. ABD, bu daveti memnuniyetle karşılarken, Putin ile eskisi gibi devam edilemeyeceğini belirtti.

Kasım ayında gerçekleşecek G20 toplantısına ev sahipliği yapacak Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, 29 Nisan 2022 tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ı G20 zirvesine katılması için davet ettiğini söyledi. G20 üyesi olan Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin’in söz konusu zirveye katılacağı daha önce doğrulanmıştı.

ABD DIŞİŞLERİ SÖZCÜSÜ PORTER: ABD, RUSYA İLE İŞLERİN ESKİSİ GİBİ OLMAYACAĞINA İNANMAYA DEVAM EDİYOR

Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, ABD’nin Zelenskıy’ın katılımını memnuniyetle karşıladığını söylerken, Putin’in katılmasına Başkan Joe Biden’ın açıkça karşı olduğunu dile getirdi. O ayrıca, zirveye katılma davetinin Putin’e, işgali başlamasından önce gönderildiğini belirtti.

Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı Jalina Porter, gazetecilere verdiği bir demeçte davetle ilgili soruyu “ABD, Rusya’nın uluslararası toplum veya uluslararası kuruluşlara katılımı konusunda işlerin eskisi gibi olamayacağına inanmaya devam ediyor” şeklinde yanıtladı.

Ukrayna dünyanın en büyük ekonomilerinden oluşan G20’nin bir üyesi olmasa da, Rus işgaline karşı uluslararası kamuoyunun desteği çerçevesinde davet edilmesi söz konusu.