ABD F-35 programını askıya aldı!

Güncel
_QHA Ankara
17 Temmuz 2019, 22:41
_QHA Ankara
17 Temmuz 2019, 22:41

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 alması ile birlikte ABD ile Türkiye arasında krize dönüşen F-35 programı ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklama ile askıya alındı.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan (Pentagon) yapılan açıklamada, “Türkiye’nin F-35 programı askıya alındı. Türkiye, S-400 alarak F-35 programını riske attı.” ifadelerine yer verildi.

BEYAZ SARAY’DAN EŞ ZAMANLI AÇIKLAMA

Beyaz Saray’dan yapılan F-35 açıklamasında da, “Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alma kararı Türkiye’nin F-35 programına katılımını imkansız kılmaktadır” denildi.

Türkiye ile askeri ilişkiler üzerine değerlendirmelerin yapıldığı o açıklamada,”Türkiye’nin S-400 satın alması F-35 programına katılımını imkansız kılıyor. F-35’ler Rusya’nın istihbarat toplama platformuyla bir arada olamaz. ABD, Türkiye’nin hava savunma ihtiyaçlarının karşılanması için çalışıyor. Türkiye ile askeri iş birliğimiz güçlü ve birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” denildi.

İŞTE BEYAZ SARAY’DAN YAPILAN AÇIKLAMA:

“ABD, meşru hava savunma ihtiyaçlarını karşılamak için hava savunma çözümleri sunmak amacıyla Türkiye ile aktif bir şekilde çalışmaktadır. Bu yönetim, Patriot hava savunma sistemlerini alması için Türkiye’ye birçok öneri yapmıştır. Türkiye uzun süreli ve güvenilir bir ortaktır ve 65 yılı aşkın süredir NATO müttefikidir fakat S-400’leri alması, NATO müttefiklerinin Rus sistemlerinden uzak durmak için birbirine yaptığı bağlılık vaadine zarar vermektedir.”