ABD, Doğu Türkistan'da yaşanan Çin zulmünü BM'ye taşıdı

25 Eylül 2019, 14:00

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı John Sullivan, “Birleşmiş Milletleri (BM) dini özgürlükleri ve inançları kısıtlamak da dahil insan hakları ihlalleri konusunda Çin’i yakından soruşturma ve denetlemeye davet ediyoruz.” dedi.

Bakan Yardımcısı John Sullivan, BM 74. Genel Kurulu kapsamında düzenlenen “Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki (Doğu Türkistan) İnsan Hakları Krizi” başlıklı etkinlikte konuşma yaptı.

ABD’nin, uluslararası kuruluşların ve BM organlarının yaptığı araştırmalar sonrasında, 1 milyondan fazla Uygur Türkünün Nisan 2017’den bu yana kamplarda tutulduğu sonucuna ulaştıklarını belirten Sullivan, “Bu kamplardaki ölüm olaylarına, zorla çalıştırma, işkenceye ve diğer zalimce, insanlık dışı, onur kırıcı muamelelere dair güvenilir bilgiler edindik.” ifadesini kullandı.

“PROFESÖRLERİN MESLEKİ EĞİTİME İHTİYACI OLAMAZ”

Çin yönetiminin bu kampları “mesleki eğitim merkezi” olarak nitelendirdiğine işaret eden Sullivan, “Ancak bu kamplardaki tutuklular arasında başarılı doktorlar, akademisyenler, iş insanları, çocuklar ve yaşlılar da var. Bu kişilerin mesleki eğitime ihtiyacı yok. Doktorların hastalarını muayene etmeleri gerek. Profesörler makale yazmalı ve ders vermeli, çocuklar da okula gitmeli ve oyun oynamalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Sullivan, Çin’in Uygur bölgesindeki uygulamalarının terörle mücadeleyle ilgisinin olmadığını belirterek, “Pekin’in açıklamaları ve eylemleri ters tepiyor. Bu eylemler sonucunda, insanların barışçıl ve normal dini eylemlerinin engellenmesi, bu kişileri radikalleşmeye itilebilir.” diye konuştu.

Çin’in baskı kampanyasına karşı uluslararası çabaların arttırılması çağrısı da yapan Sullivan, “Tarih, uluslararası toplumu insan haklarına ve temel özgürlüklere saldırılara nasıl yanıt verdiği konusunda yargılayacak.” ifadesini kullandı.

ABD
Birleşmiş milletler
Doğu Türkistan
Bunlara da bakın: