ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Schenker'den Avrupa'ya Türkiye eleştirisi

17 Temmuz 2020, 15:08

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Yakın Doğu’dan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı David Schenker, Avrupa ülkelerinin Libya silah ambargosu tavrına tepki gösterdi. Schenker, ambargo konusunda sadece Türkiye’ye karşı çıkıldığını, Rusya, BAE ve Mısır uçaklarına ise bir şey denilmediğini söyledi.

SİLAH AMBARGOSU KONUSUNDA SAMİMİ DAVRANILMIYOR

Alman Marshall Fonu düşünce kuruluşunun düzenlediği panelde konuşan Schenker, Libya ile ilgili açıklamalarda bulundu. Schenker, Avrupalıların Libya’daki çatışma ve bu ülkeye uygulanan silah ambargosu konusunda samimi olmadıklarını dile getirdi. 

“LİBYA KONUSUNDA SADECE TÜRKİYE ENGELLENİYOR”

Schenker, “Yaptıkları tek engelleme, Türk ordusunun Libya’ya gönderdiği malzemelere karşı. Kimse Emirliklerin (BAE) uçaklarını engellemiyor. Kimse Mısırlıları engellemiyor.” diye konuştu. Ayrıca Avrupanın Libya konusunda daha çok şey yapabilecekken bunları yapmamasının üzücü olduğunu ifade eden ABD’li diplomat, “Samimi olsalardı, birileri silah ambargolarını ihlal ettiğinde onları en azından ifşa ederlerdi.” dedi.

“AVRUPA ÜLKELERİ RUSYA’DAN ÇEKİNİYOR”

Hafter’e destek veren Rus güvenlik şirketi Wagner’in paralı askerleri hakkında da konuşan Schenker, “Belki de bu konuda Rusya’dan gelecek yanıttan çekiniyorlar. Ancak orada (Libya) daha güçlü ve daha ciddi bir rol almazlarsa bu iş daha çok uzayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

ABD
Türkiye
Bunlara da bakın: