ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin barış yolundaki çabalarına teşekkür etti

Güncel
qha muhabir
22 Mart 2022, 10:18
qha muhabir
22 Mart 2022, 10:18

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı başlattığı savaşın sona ermesi yolunda Türkiye’nin gösterdiği diplomatik çabalara teşekkür etti.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, dün yaptığı basın toplantısında, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal girişimi ve saldırıları başlatmasından bu yana Türkiye’nin savaşın sona erdirilmesi yolunda gösterdiği çabalarına ve Ukrayna’ya yönelik yaptığı yardımlarına değindi. Sözcü, Türkiye’nin Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne olan bağlılığı, Ukrayna’nın ihtiyaç duyduğu zamanlarda gösterdiği yardım çabalarından dolayı Türkiye’ye teşekkürlerini ifade etti.

Ned Price konuşmasında, “Daha önce de dile getirdiğimiz gibi, müttefiklerimiz olan Türkiye’nin de bu diplomatik çabalara yakından dahil olduklarını biliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA UKRAYNA’YA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 24 Şubat 2022 tarihinde Ukrayna’ya karşı geniş çaplı işgal başlattığını duyurdu. Rus ordusu Ukrayna’daki kritik altyapı tesisleri, havaalanları, sivil yerleşim birimlerini bombalıyor. Birleşmiş Milletler, Rus saldırılarından dolayı yaklaşık 3 milyon Ukrayna vatandaşının ülkeyi terk ettiğini duyurdu.