ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: ABD, Kırım'ı işgalden kurtarmak için çaba sarf etmeye devam edecek

Haberler
Anife Bilal
11 Mayıs 2021, 16:44
Anife Bilal
11 Mayıs 2021, 16:44

ABD, Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak ve Rusya’nın Ukrayna topraklarındaki diğer yasa dışı eylemlerine son vermek için diplomatik çabaları sarf etmeye devam edeceğini bir kere daha teyit etti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, verdiği röportajda, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlık bağlamında ABD ile Ukrayna arasındaki sürekli koordinasyonunun büyük önem taşıdığını vurguladı.

Amerika’nın Sesi haber ajansına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ülkesinin Kırım’ı Rus işgalinden kurtarmak ve Rusya’nın Ukrayna topraklarında sergilediği diğer yasa dışı eylemleri engellemek için diplomatik çabaları sarf etmeyi sürdüreceğini vurguladı. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığı konusunda açıklamalarda bulunan Price, “ABD ve bizim rolümüze gelince, sürece derinden dahil oluyoruz; Kırım’ın yasa dışı ilhakına son vermek ve Rusya’nın, bağımsız bir devlet olan Ukrayna topraklarındaki yasa dışı faaliyetlerini durdurmak için diplomatik çaba sarf ediyoruz ve sarf edeceğiz.” dedi.

“İKİ ÜLKE ARASINDAKİ KOORDİNASYON ÇOK ÖNEMLİ”

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı sergilediği saldırganlık bağlamında ABD ile Ukrayna arasındaki sürekli koordinasyonun büyük önem taşıdığını kaydeden Sözcü, “Rus saldırganlığı, Moskova’nın başvurduğu baskılar, ülkedeki yolsuzluk ve reformlar konusunda görüşmeler yaptık. Tüm bunlar Kıyiv ve Ukraynalıların ilerlemesi ve ülke yönetiminin ve halkının bağlı olduğu Avrupa-Atlantik özlemleri gerçekleştirmek için önemli.” dedi.