ABD Dışişleri Bakanlığı: Kırım Ukrayna'dır

Haberler
E. K.
06 Mayıs 2021, 14:51
E. K.
06 Mayıs 2021, 14:51

ABD Dışişleri Bakanlığı, Bakan Antony Blinken’in Ukrayna’ya bugün gerçekleştirdiği ziyaret öncesi açıklama yayımlayarak, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’yı hedef alan devam eden saldırgan eylemleri ve söylemlerinden derin endişe duyduğunu belirtti. ABD, Rusya’ya Kırım’ın işgaline son verme çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Basın Servisi, Antony Blinken’in Ukrayna’ya bugün gerçekleştirdiği ziyaret öncesi açıklama yayımladı. “ABD ve Ukrayna: Stratejik Ortaklar” başlıklı açıklamada, Rusya’nın Kırım Yarımadası’nı ilhak etme girişimlerini asla kabul etmeyeceği vurgulandı ve Rusya’ya Kırım’ın işgaline son verme çağrısında bulunuldu.

“ABD, RUSYA’NIN KIRIM’I SÖZDE İLHAKINI KABUL ETMEYECEKTİR”

“Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik hedeflerine ulaşma ve tüm Ukraynalılar için müreffeh, güvenli ve demokratik bir gelecek inşa etme çabalarını güçlü bir şekilde desteklemektedir.” ifadelerine yer verilen açıklamada, ABD’nin, işgal altındaki Kırım’da ve Ukrayna sınırlarında artan Rus askeri varlığı da dahil olmak üzere, Rusya’nın Ukrayna’yı hedef alan devam eden saldırgan eylemleri ve söylemlerinden derin endişe duyduğu belirtildi. Rusya’ya Kırım’ın işgaline son verme çağrısında bulunulan açıklamada, “Kırım Ukrayna’dır. Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’nın Kırım Yarımadası’nı sözde ilhakını kabul etmiyor ve asla etmeyecektir. Rusya’yı yarımadanın tam kontrolünü Ukrayna’ya iade etmeye çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya destekli silahlı güçlerin işgalinde bulunan Donbas bölgesinin Ukrayna toprağı olduğunu vurgulayan ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Minsk Anlaşmaları kapsamındaki taahhütlerini yerine getirmesi ve Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaları sona erdirmek ve Ukrayna egemenliğinin yeniden sağlanması için iyi niyetle çalışması gerektiği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’ya resmi ziyaret gerçekleştiriyor. Blinken, ziyareti kapsamında Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelesnkıy, Başbakan Denıs Şmıgal, Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba, Parlamento Başkanı Dmıtro Razumkov, Ukrayna Ortodoks Kilisesi lideri Metropolit Epifaniy ile bir araya geldi.