ABD Dışişleri Bakanlığı, Kırım’daki ev baskınlarını kınadı

Haberler
Feride Useinova
29 Mart 2019, 16:45
ABD Dışişleri’nden Kırım’daki insan hakları durumu raporu
Feride Useinova
29 Mart 2019, 16:45

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rus işgali altındaki Kırım’da sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 23 Kırım Tatarının tutuklanmalarına binaen Rusya’yı kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Robert Palladino, Twitter hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Kırım’daki Rus işgalci yönetiminin eylemlerini kınıyoruz. Kırım Tatarlarının evlerini basan, aileleri terörize eden maskeli ve silahlı Federal Güvenlik Servisi mensupları 20’yi aşkın kişiyi tutukladı” ifadelerini kullandı.

ABD yönetimi, 27 Mart’ta tutuklanan ve yasa dışı bir şekilde yargılanan 70’i aşkın siyasi tutsağın serbest bırakılması çağrısında bulundu.

27 Mart’ta sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde sabahın erken saatlerinde evleri basılan 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist de gözaltına alındı. İşgalciler gözdağı vermek için aktivistlerden birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verdi. 28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemeyip evlerinin kapılarını kırdığı 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Alıkonulan üç kişinin FSB’nin sözde Akmescit ofisine sevk edildiği öğrenildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce alıkonulan 23 Kırım Tatarı hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi. Bir Kırım Tatarının ise hala yerinin belli olmadığı ifade edildi.