ABD Dışişleri Bakanlığı, Doğu Türkistan'daki baskıları dile getirdi

Güncel
Oğuzhan Batur
30 Mayıs 2019, 17:34
Oğuzhan Batur
30 Mayıs 2019, 17:34

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Çin yönetimi altındaki Doğu Türkistan’da yaşanan insan hakları ihlallerini gündemine taşıdı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Morgan Ortagus dün yaptığı açıklamada Ramazan Bayramı’na günler kala Çin’in keyfi olarak gözaltında tuttuğu milyonlarca Uygur ve diğer Türk halklarına mensup insanı serbest bırakması gerektiği vurgulandı.

Sözcü Morgan Ortagus’un Doğu Türkistan’a dair yayınlanan açıklaması şu şekilde:

“Ramazanın bitişi ve yaklaşan bayram öncesinde Doğu Türkistan’da Çin baskısı altındaki Müslümanları gündeme getirmek önemli. Birleşik Devletler, 1 milyon insanın keyfi ve adaletsiz olarak tutuklanmasından, yaygın bir şekilde bu bölgenin insanlarına uygulanan işkenceden ve yüksek teknolojiye sahip gözetim sistemlerinden dolayı büyük bir endişe içerisindedir.

Çin kendi vatandaşlarını, etnik ve dini kimliklerini inkar etmeye zorluyor. Çin Komünist Partisi kuruluşundan itibaren her türlü inanca düşmanlığını sürdürüyor. Ancak Ramazan ayında Müslümanlara yapılan baskı üst seviyelere çıkıyor.

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri derhal sonlanmalıdır. Çin hükümetine, Doğu Türkistan’daki 1 milyondan fazla Müslümanı serbest bırakmasını ve bu insanların bayrama evlerinde, sevdikleriyle girmesi çağrısı yapıyoruz.”