ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Ayasofya açıklaması

Haberler
Ozan Barış Erim
01 Temmuz 2020, 21:31
Ozan Barış Erim
01 Temmuz 2020, 21:31

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye’ye Ayasofya’nın müze statüsünün devam ettirilmesi çağrısında bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ayasofya’yı yaklaşık 100 yıldır müze olarak yönettiğini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti’ne katkıda bulunan inanç geleneklerine ve çeşitli tarihlere saygı sözünün örneği olarak, Türkiye hükümetini, Ayasofya’nın müze statüsünü devam ettirmeye ve burasının herkes için erişilebilirliğinin devamını sağlamaya çağırıyoruz.” ifadesini kullandı. 

“AYASOFYA, SANATSAL VE TEKNİK DAHİLİĞE BİR ÖRNEK”

Ayasofya’nın 1500 yıllık tarihiyle dini ifade ile sanatsal ve teknik dahiliğe bir örnek teşkil ettiğini belirten Pompeo, “ABD, Ayasofya’nın statüsündeki herhangi bir değişikliği, bu olağanüstü binanın mirasını ve binanın emsalsiz bir şekilde farklı inanç ve kültürlere köprü olarak insanlara hizmet kabiliyetini eksiltmek olarak görmektedir. Türkiye hükumeti ile dini ve kültürel alanların korunması da dahil, geniş çaptaki karşılıklı çıkar konularında birlikte çalışmaya devam etmek istiyoruz.” dedi.