ABD Dışişleri Bakanı Blinken Ukrayna’yı ziyaret edecek

Haberler
E. K.
30 Nisan 2021, 10:40
E. K.
30 Nisan 2021, 10:40

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, gelecek hafta Ukrayna’yı ziyaret edeceğini duyurdu. Blinken, CBS kanalında hafta sonu yayımlanacak röportajında, Ukrayna’ya gideceğini teyit ederek, “Şu anda Ukrayna sınırındaki asker yığınağı, Rusya’nın (Kırım’ı) işgal ettiği 2014 yılındakinden daha fazla.” ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya ile Ukrayna arasında artan gerilim ve bölgedeki Rus askeri gücünün artması nedeniyle önümüzdeki hafta Ukrayna’yı ziyaret edecek. Blinken, CBS kanalında 2 Mayıs 2021 tarihinde yayımlanacak olan röportajında, Ukrayna’ya gideceğini teyit ederek, “Şu anda Ukrayna sınırındaki asker yığınağı, Rusya’nın (Kırım’ı) işgal ettiği 2014 yılındakinden daha fazla.” dedi.

Son günlerde Rus askerlerinin geri çekilme sürecini de yakından takip ettiklerini belirten Blinken, “Bay Putin’in amaçlarını bildiğimizi söyleyemem. Onun yapmayı ya da yapmamayı seçebileceği pek çok husus var. Son birkaç gün içinde birliklerin bir kısmını geri çekme kararını gördük ve bir kısmının geri çekildiğini görüyoruz.” şeklinde konuştu.

RUSYA TATBİKAT BAHANESİYLE UKRAYNA SINIRINDAKİ ASKERİ VARLIĞINI ARTIRDI

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde, Rusya yanlısı ayrılıkçılar ve onları destekleyen Rus silahlı güçleri ile Kıyiv yönetimi arasında 2014’ten bu yana çatışmalar devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, 30 Mart 2021’de parlamentoda yaptığı konuşmada, Rus Silahlı Kuvvetlerinin askeri tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına birlik sevkiyatı yaptığını açıklamıştı. Homçak, Rusya’nın işgal altındaki Kırım’da, Rusya’nın Rostov, Bryansk ve Voronej bölgelerindeki askeri varlığı artırdığını ayrıca Kremlin yönetiminin Donbas bölgelerine askeri teçhizat ve mühimmat temin etmeyi sürdürdüğünü aktardı.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 6 Nisan’da Rusya’nın tüm askeri noktalarında savaşa hazırlık denetimlerine başlandığını bildirdi.  Şoygu, poligonlarda çalışmaların başladığının altını çizerek, “Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin hazırlık planına uygun olarak askeri idare organlarında, bölgelerde ve birliklerde denetimlere başlandı. Askerler, taktik, özel ve iki taraflı tatbikatlar yapmak üzere poligonlarda çalışmalara başladı” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, 22 Nisan’da ülkenin güney ve batı askeri bölgelerindeki birliklerin tatbikatlarının sona erdiğini ve askerlerin geri çekileceğini açıklamıştı.