ABD Dışişleri Bakanı Blinken: Rusya, Ukrayna'da hedefini gerçekleştiremiyor

Güncel
qha muhabir
25 Nisan 2022, 21:02
qha muhabir
25 Nisan 2022, 21:02

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüşmenin ardından Rusya’nın hedeflerinin başarısız olduğunu vurguladı. Blinken, “Rusya başarısız, Ukrayna başarılı oluyor” değerlendirmesinde bulundu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, dün Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’ı (Volodimir Zelenski) ziyaret etmişti. Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e giden Blinken görüşmenin ardından basın açıklaması yaptı.

ANTONY BLİNKEN: RUSYA BAŞARISIZ OLUYOR, UKRAYNA İSE BAŞARIYOR

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Polonya’da basın toplantısı düzenleyerek Kıyiv’deki görüşmeyi değerlendirdi. Blinken, işgalci Rusya’nın Donbas bölgesine odaklanmak için başkent Kıyiv tarafından çekildiğini hatırlattı. Bakan Blinken, bu çerçevede Rusya’nın başarısız olduğunu ifade etti. Blinken, “Rusya, başarısız oluyor, Ukrayna ise başarıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya’nın hedefinin Ukrayna’nın egemenliğini elinden almak olduğunu belirten Blinken, “Bu hedef başarısız oldu” dedi.

CUMHURBAŞKANI ZELENSKIY’DEN YAPTIRIMLARIN GÜÇLENDİRİLMESİNE VURGU

Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy dünkü görüşmede, Rusya’ya karşı yaptırımların güçlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu yönde atılacak sonraki adımların ne olması gerektiğini anlıyoruz. Ve ortakların desteğine güveniyoruz” ifadelerini kullanmıştı.