ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Rusya'nın Budapeşte Memorandumu'nda Ukrayna'ya verdiği sözleri hatırlattı

Güncel
_QHA Ankara
21 Ocak 2022, 12:53
_QHA Ankara
21 Ocak 2022, 12:53

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Budapeşte Memorandumu’nda, Ukrayna’ya verilen sözleri hatırlattı. Blinken, Rus işgali altındaki Donbas ve Kırım sakinlerine bunlar hakkında soru sormaya çağırdı.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ihtimaliyle ilgili dünya çapındaki temaslarına devam ediyor. 19 Ocak 2022’de Ukrayna yönetimi ile bir araya gelen Blinken, 20 Ocak 2022’de Berlin’de resmi temaslarda bulundu. Berlin’de Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ve Birleşik Krallık Dışişleri Bakan Yardımcısı James Cleverly ile bir araya geldi. Yapılan toplantıda, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan politikaları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İşgalci Rusya’nın uluslararası kurallara uymadığının altını çizdi.

TRT Haber Donbas'ta - Son Dakika Haberleri

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI BLINKEN ALMANYA’DA RUS TEHDİDİNE DEĞİNDİ

Anthony Blinken, Berlin’de Ukrayna’daki krizle ilgili konuşmasında, 1994’te Rusya, ABD ve Birleşik Krallık’ın taraf olduğu Ukrayna’nın bağımsızlığına, egemenliğine ve sınırlarına saygı gösterme ve ülkeye karşı güç kullanmakla tehdit etmekten kaçınma sözü verdiğini hatırlattı. Blinken, Rusya’nın uluslararası anlaşmalara uymadığına dikkat çekerek, bu durumla yüz yüze olan kişilerin Rus işgali altındaki Kırım ve Donbas’ta yaşayanlar olduğunu kaydetti.

Ayrıca Bakan, Moskova yönetiminin; Helsinki Anlaşmalarının ilkelerine, askeri tatbikatların şeffaflığını içeren Viyana Belgesi’nin öngördüğü önlemlere de uymadığını vurguladı. Öte yandan Gürcistan’daki askeri güçleri hakkında bilgi vermediğini ve Rus askeri güçlerinin geçen baharda Ukrayna’nın doğusuna yerleştiğini dile getirdi. Blinken, özellikle Helsinki Anlaşmaları’nda, Rusya’nın ulusal egemenliğe saygı, güç tehdidinden veya güç kullanımından kaçınma, sınırların dokunulmazlığı, toprak bütünlüğü, anlaşmazlıkların barışçıl çözümü gibi ilkeleri ihlal ettiğini de belirtti.