ABD Dışişleri Bakanı: Lukaşenko, dikkatleri Rusya'nın Ukrayna sınırındaki faaliyetlerinden başka yöne çekiyor

Haberler
Anife Bilal
15 Kasım 2021, 12:35
Anife Bilal
15 Kasım 2021, 12:35

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Polonya-Belarus sınırındaki mülteci krizinden Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile Rusya Federasyonu’nu sorumlu tuttu. Bakan söz konusu krizin asıl amacının Rusya’nın Ukrayna sınırındaki faaliyetlerinden dikkati uzaklaştırmak olduğunu ifade etti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Polonya Dışişleri Bakanı Zbigniew Rau ile telefon görüşmesi yaptı. ABD Dışişleri Bakanlığından, dün görüşmeye dair yapılan yazılı açıklamada, “Bakan Blinken, Lukaşenko rejiminin savunmasız göçmenleri alaycı bir şekilde sömürüsü karşısında ABD’nin Polonya’ya verdiği desteği yeniden teyit etti. Lukaşenko rejiminin eylemleri güvenliği tehdit ediyor, bölünmeye neden oluyor ve Rusya’nın Ukrayna sınırındaki faaliyetlerinden dikkati uzaklaştırma amacını taşıyor.” denildi.

Ayrıca ABD ve Polonyalı bakanlar, savunmasız göçmenlerin bu amaçlarla kullanılmasını şiddetle kınadı ve Lukaşenko rejimine uygulanan yaptırımları artırma çağrısında bulundu.

BELARUS-POLONYA MÜLTECİ KRİZİ

Avrupa Birliği (AB), Belarus yönetimine karşı, 2020 Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tavrı ve ardından muhalif bir gazeteciyi taşıyan Ryanair Havayollarına ait uçağını zorla indirmesi nedeniyle yaptırımlar uyguladı. Buna karşılık olarak Belarus lideri Lukaşenko, AB’yi açıkça tehdit ederek yaptırımlara misilleme olarak ülkenin mülteci politikasını AB’yi zor durumda bırakmak için değiştireceklerini ilan etmişti. Belarus’un tavrı Rusya tarafından da desteklendi. Putin’in en önemli muhaliflerinden siyasetçi Aleksey Navalnıy’nin zehirlenmesinin ardından AB’nin yaptırım uyguladığı Rusya açısından da göçmen akımıyla AB’yi zor durumda bırakmak uygun bir taktik olarak değerlendirildi. Rusya, Lukaşenko’dan bu konuda desteğini esirgemeyeceğini net bir şekilde ifade etti.

RUSYA’DAN UKRAYNA SINIRINA ASKERİ YIĞINAK

Bilindiği üzere, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Rusya-Ukrayna sınırı yakınlarında yaklaşık 100 bin Rus askerinin konuşlandırıldığını bildirdi. Öte yandan, Birleşik Krallık, Rusya’nın Ukrayna sınırı yakınındaki askeri hareketliliğinden endişe duyulduğunu bildirdi. Londra yönetimi, bu kapsamda Ukrayna’ya asker desteğine hazır oldukları mesajını verdi.