ABD Dışişleri Bakanı Blinken, G-20 toplantısında Rus mevkidaşıyla görüşmeyecek ve Ukrayna konusunda meydan okuyacak

Güncel
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 19:41
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 19:41

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in G-20 Dışişleri Bakanları toplantısında, Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya Dışişleri Bakanı ile görüşmeyeceği bildirildi. Bakan Blinken’in resmi grup fotoğraflarında, Rus mevkidaşıyla birlikte görünmekten kaçınmayı onun Ukrayna konusundaki yanlış anlatılarını çürütmeyi planladığı duyuruldu.

Endonezya’nın başkenti Bali’de 7-8 Temmuz 2022 tarihlerinde G-20 Dışişleri Bakanları Toplantısı gerçekleşecek. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, 5 Temmuz 2022 tarihinde gazetecilere verdiği demeçte, toplantı sırasında ABD’nin Rusya ile bağlantılarının Ukrayna’ya savaş açması nedeniyle her zamanki gibi olmayacağını duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarının öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüşmeyi planlıyordu. Ancak Blinken, bu kez Bali’de Rus mevkidaşı ile bire bir görüşme yapmayacak. Sözcü Price, “Bu ziyarette Dışişleri Bakanı Lavrov ile birlikte bir ilişki beklemeyin” değerlendirmesini yaptı.

Sözcü Ned Price, “Rusların diplomasi konusunda ciddi olduğunu görmek istiyoruz. Moskova’dan gördüğümüz tek şey, Ukrayna devleti ve halkına karşı daha fazla vahşet ve saldırganlık” ifadesini kullandı. Konuya aşina bir ABD’li yetkili, Blinken’in toplantı sırasında Lavrov ile herhangi bir resmi grup fotoğrafında görünmekten kaçınmayı planladığını, toplantıda Rus meslektaşının Ukrayna savaşıyla ilgili yanlış anlatılarını çürütmeyi hedeflediğini belirtti.