ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çinli mevkidaşı ile Ukrayna'yı konuşacak

Güncel
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 16:39
qha muhabir
06 Temmuz 2022, 16:39

Çin, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı açtığı savaşı şu ana kadar ne kınadı ne de işgal olarak nitelendirdi. Bunun aksine Çin yönetimi, sürekli olarak Rusya’ya yönelik yaptırımlara karşı olduğunu ifade ediyor. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Antony Blinken, G20 Dışişleri Bakanları toplantısında, Pekin’in savaş yanlısı bu tutumu konusunda Çinli mevkidaşı ile görüşecek.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Doğu Asya ve Pasifik İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Kritenbrink, 5 Temmuz 2022 tarihinde gazetecilere verdiği demeçte, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi ile, bu hafta Bali’de gerçekleşecek olan G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda bir araya geleceğini duyurdu. Kritenbrik görüşmede, Çin hükumetinin Rusya’nın Ukrayna’yı işgalı karşısındaki tutumu konusunda görüşme yapılacağını belirtti.

ABD ve Çin arasındaki iletişim hatlarının sürdürülebilirliği konusuna da değinen Kritenbrink, “Bu toplantı sırasında, rekabetimizin yanlış hesaplamalara veya yüzleşmelere yol açmaması için, ilişkide dikkat edilmesi, saygı duyulması gereken konuları tartışabileceğimizi umuyorum” ifadelerini kullandı.

Bunun aksine Çin, sürekli Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımlarına karşı olduğunu ifade etmeye devam ediyor. Çin devlet medyası ise vatandaşlarına savaşı dikkatle sansürlenmiş bir biçimde aktarıyor ve Kremlin’in NATO’ya ilişkin konuşmalarını sürekli tekrarlıyor.