ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ile görüştü

Haberler
Anife Bilal
06 Mayıs 2021, 15:09
Anife Bilal
06 Mayıs 2021, 15:09

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün resmi ziyaretle Ukrayna’ya gitti. Ziyaret kapsamında Blinken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, Dışişleri Bakanı Dmıtro Kuleba ile bir araya geldi.

ABD ile Rusya arasındaki gerginlik devam ederken, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Ukrayna’da temaslarda bulundu. Ziyarete Ukraynalı mevkidaşı Dmıtro Kuleba ile görüşerek başlayan Blinken, daha sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy ve Ukrayna milletvekilleriyle görüştü. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile ABD Dışişleri Bakanı Blinken, görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Zelenskıy, “Topraklarımızın işgali, Kırım’ın yasa dışı ilhakı konuları dışında Kuzey Akım 2 boru hattı konusunu ele aldı.” diye bildirdi.

BİDEN, KIRIM PLATFORMUNA DAVET EDİLDİ

Kuzey Akım 2 konusunun Ukrayna için “hassas” bir konu olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı, Avrupa’da bu konuda farklı görüşlerin var olduğu belirtirken, “Fakat bu konuda ABD ile aynı görüşe sahibiz.” dedi. Ayrıca Zelenskıy, Blinken ile Ukrayna’daki reformları, ABD’nin Ukrayna’ya verdiği askeri ve mali desteği, Karadeniz ile Azak Denizi bölgelerindeki güvenlik durumu ele aldıklarını bildirdi. Bununla birlikte Zelenskıy, Blinken’i Kırım Platformu Açılış Zirvesine davet ettiğini ve Kırım Platformu davetinin ABD John Biden’a iletildiğini belirtti.

“UKRAYNA’NIN RUS SALDIRGANLIĞINDAN KORUNMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Öte yandan basın konferansında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Cumhurbaşkanı ile Rusya tarafından Ukrayna’ya yönelik gelen tehditler hakkında konuştuk. Bu eylemleri çok dikkatli izliyoruz… Şu an Ukrayna sınırında 2014 yılından beri en büyük Rus askeri yoğunluğunun olduğunu var olduğunu görüyoruz…Ortaklarımızla birlikte, Ukrayna’nın ülkesini Rus saldırganlığından koruyabilmesi için çalışıyoruz.” dedi.

Kuleba ile yaptığı görüşmede ise Blinken, ülkesinin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği desteği bir kere daha teyit etti.