ABD'den vatandaşlarına "Ukrayna'ya seyahat" uyarısı

Güncel
Ömer Kaya
21 Aralık 2021, 10:27
Ömer Kaya
21 Aralık 2021, 10:27

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Ukrayna’ya saldırı ihtimali ve koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında vatandaşlarına Ukrayna’ya seyahat konusunda uyardı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna’ya seyahat uyarısı yaptı. Yayımlanan uyarı metninde, Kovid-19 salgını şartları ve Rusya’nın saldırgan politikaları ve artan tehditleri nedeniyle Ukrayna’ya gidilmemesi uyarısında bulundu. Dün yayımlanan belgede, Ukrayna’yı “Kategori 4-Seyahat Etmeyin” kısmına alan ABD, bazı bölgelerde artan sivil huzursuzluk ve suç riski gerekçe gösterildi. Rusya’nın işgali altındaki Kırım ve Donbas bölgelerinde konsolosluk hizmetlerinin etkilendiği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, “ABD vatandaşları, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı önemli bir askeri harekat planladığına dair haberlerin farkında olmalıdır. ABD vatandaşlarına ayrıca özellikle Ukrayna sınırları boyunca, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ve Rusya tarafından kontrol edilen doğu Ukrayna’da güvenlik koşullarının öngörülemez olduğu ve çok az farkla bozulabileceği hatırlatılıyor.” denildi.