ABD'den Ukrayna'ya gelişmiş füze sistemi dahil 700 milyon dolarlık yeni askeri destek paketi

Güncel
qha muhabir
01 Haziran 2022, 11:04
qha muhabir
01 Haziran 2022, 11:04

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya yönelik 700 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketi açıklayacağı ve bu paket kapsamında Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemi göndereceği bildirildi.

Beyaz Saray’dan bir üst düzey yetkilinin, gazetecilere Ukrayna’ya yönelik askeri yardımlar konusunda verdiği demece göre yakında Ukrayna’ya gelişmiş füze sistemleri tedarik edilecek. ABD’li yetkili, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden’ın Ukrayna’ya yönelik yeni bir askeri yardım paketi açıklayacağını duyurdu.

Biden’ın gün içinde Ukrayna’ya 700 milyon dolarlık yeni bir askeri yardım paketini açıklayacağını belirten yetkili, paket içinde “Yüksek Performanslı Topçu Roketi Sistemi (HIMARS)” adlı gelişmiş füze sistemlerinin yer alacağı bilgisini paylaştı.

UKRAYNA, BU FÜZE SİSTEMİYLE RUS TOPRAKLARINI HEDEF ALMAYACAK

Söz konusu füze sisteminin yaklaşık 65 kilometre menzili olduğunu belirten yetkili, bu sistemle Rusya topraklarını hedef almayacakları konusunda Ukrayna’dan güvence aldıklarını dile getirdi.

ABD Başkanı Biden, New York Times gazetesi için kaleme aldığı makalesinde ABD’nin Ukrayna’ya vereceği silahlar ile müzakere masasında bu ülkenin elini güçlendirmeyi hedeflediğine vurgu yaparak, “Bu nedenle de Ukrayna’ya cephedeki hedefleri daha doğru bir şekilde vurmalarını sağlayacak gelişmiş füze sistemleri ve mühimmat vermeye karar verdim” ifadelerine yer vermişti.