ABD'den Ukrayna'nın sınır güvenliği için 20 milyon dolarlık destek

Güvenlik
Ömer Kaya
13 Aralık 2021, 12:28
Ömer Kaya
13 Aralık 2021, 12:28

Ukrayna, Rusya ve Belarus ile olan sınır hattını güçlendirmek için ABD’den 20 milyon dolarlık destek alacak. Ukrayna Devlet Sınır Teşkilatı ve ABD Kıyiv Büyükelçiliği, Washington’un 20 milyon dolarlık mali desteği çerçevesinde, Ukrayna’nın kuzey ve doğu sınırlarının bölümlerini güçlendirmek için ortak bir eylem planı imzaladı.

Ukrayna Devlet Sınır Servisi, ABD’nin, Ukrayna’nın Rusya ve Belarus ile sınırlarını güçlendirmek için 20 milyon dolarlık mali destek vereceğini duyurdu. ABD’nin Kıyiv Büyükelçisi Sarah Langenkomp, ikili imza töreninde açıklamalarda bulundu. Langenkomp, “Projenin başlangıcı Ocak 2022’de başlayacak ve toplam yardım tutarı 20 milyon dolar olacak” dedi.

ABD’DEN UKRAYNA’YA SINIR GÜVENLİĞİ DESTEĞİ

Ayrıca, Sarah Langenkomp, “Bu proje, Ukrayna’nın kuzey ve doğu devlet sınırlarını koruma görevlerini yerine getirirken resmi faaliyetlerin verimliliğini artırmayı ve sınır muhafızlarına teknik yardım sağlamayı amaçlıyor. Ukrayna’nın ulusal güvenliğine yönelik ortaya çıkan tehditlere etkin bir şekilde karşı koymak.” ifadesine yer verdi. Özellikle, Devlet Sınır Hizmetine insansız hava sistemleri, özel araçlar, video izleme ekipmanı, iletişim, ekipman vb. konularda da yardım sağlanacağı bildirildi.