Erdoğan'ın ziyareti öncesinde ABD'den Türkiye'ye yaptırım tehdidi!

11 Kasım 2019, 10:57

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien, ABD Kongresi’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım 2019 tarihinde ABD’ye gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Ancak bu ziyaret öncesinde CBS televizyonunun canlı yayınında açıklamada bulunan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O’Brien, ABD Kongresi’nin Türkiye’nin S-400’lerin alımından vazgeçmemesi durumunda Türkiye’ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğunu ve bu konunun ziyaret sırasında ABD Başkanı Donald Trump tarafından dile getirileceğini belirtti.

“TÜRKİYE BU YAPTIRIMIN SONUÇLARINI HİSSEDECEK”

O’Brien gerçekleştirdiği açıklamada şöyle konuştu:

“Eğer Türkiye S-400’lerden kurtulmazsa muhtemelen CAATSA yasasına uygun yaptırımlar, her iki tarafın da ezici çoğunluğunun desteği ile Kongre’den geçecek ve Türkiye, bu yaptırımların sonuçlarını hissedecek. Bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıkça söylemiştik. NATO’da S-400’lere ve önemli miktarda Rus silah alımına yer yok. Başkan Trump, Washington’a geldiği zaman ona (Erdoğan’a) bunu çok açık bir şekilde söyleyecek”

Rusya ve Türkiye, Rus hava savunma sistemi S-400’lerin Türkiye’ye temini konusunda Eylül 2017’de anlaşmaya imza atmıştı. Moskova, Türkiye’ye ilk S-400 sevkiyatını Temmuz 2019’da tamamlamıştı. 


Bunlara da bakın: