ABD’den Türkiye’ye küstah Meis Adası çağrısı

23 Temmuz 2020, 11:56

ABD Dışişleri Bakanlığından Türkiye’nin Rodos ile Meis adaları arasında sondaj faaliyetlerinde bulunacağını duyurmasıyla skandal bir açıklama geldi. ABD Dışişlerince “Türkiye’yi Meis Adası yakınlarında her türlü eylem planını iptal etme ve Yunanistan ile gerilimi artıracak eylemlerden uzak durmaya çağırıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

ABD’den, Yunanistan’ın Ege’deki tüm tacizlerine, hukuksuz işgallerine, tek taraflı ve uluslararası hukuka aykırı eylem ve girişimlerine sessiz kalmaya devam ederken, Türkiye’nin denizcilik uyarı notu olarak bilinen NAVTEX ilan ederek sondaj faaliyetlerinde bulunacağını duyurması ile küstah çağrı gecikmedi.

“ABD, TÜRKİYE’NİN NEVTEX İLAN ETTİĞİNİ BİLİYOR”

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “ABD, Türkiye’nin Akdeniz’in doğusundaki tartışmalı sularda sondaj faaliyetine ilişkin Navtex ilan ettiğini biliyor. Türkiye yönetimini tüm eylem planlarını durdurmaya ve bölgede gerilimin artmasına yol açacak adımlardan uzak durmaya çağırıyoruz”. denildi.

YUNANİSTAN SAVAŞ GEMİLERİ KONUŞLANDIRDI

Türkiye’nin Meis Adası çevresinde Oruç Reis sismik araştırma gemisiyle sondaj faaliyetlerinde bulunacağını duyurması sonrası Yunan donanması Ege Denizi’ne savaş gemileri konuşlandırdı.

DOĞU AKDENİZ’DE NE OLDU?

Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi, Meis ve Rodos arasında kalan bölge için 21 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında geçerli olmak kaydıyla NAVTEX mesajı yayınlamış ve duyuruda bu bölgede Oruç Reis, Ataman ve Cengiz Han gemilerinin sismik araştırma yapacağı ifade edilmişti. Bunun üzerine Yunan hükumeti, Türkiye’yi kıta sahanlığına girmek ve egemenlik haklarını ihlal etmekle suçlamıştı.

ABD
Doğu AKDENİZ
Yunanistan
Bunlara da bakın: