ABD’den Semavi Yüz Kahramanları Günü mesajı

20 Şubat 2020, 11:47

Ukrayna bugün, başkent Kıyiv’de (Kyiv) Euromeydan olayları sırasında 18-20 Şubat 2014 tarihinde keskin nişancıların ve polisin kurşunlarıyla ölen, sayıları yüzden fazla olduğu için “Semavi Yüz” olarak adlandırılan aktivistleri anıyor.

ABD’nin (Amerika Birleşik Devletleri) Kıyiv Büyükelçiliği, 20 Şubat’ta kaydedilen Semavi Yüz Kahramanları Günü dolayısıyla video mesaj yayınladı.

“TÜM UKRAYNALILARI DESTEKLİYORUZ”

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Kıyiv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Kristina Kvien yayınladığı mesajda, “Bugün, Ukraynalılar ile birlikte, her biri Ukrayna için daha iyi bir gelecek uğruna en büyük fedakarlığı yapan Semavi Yüz Kahramanlarını anıyoruz. Ukrayna’nın Avrupa-Atlantik topluluğuyla ortaklığını geliştirerek mirasına saygı duyan tüm Ukraynalıları destekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Semavi Yüz, Ujgorod’dan Mariupol’a kadar, tüm Ukraynalılara ilham olmaya devam ediyor. Hatta o, demokrasi ve hukukun üstünlüğünü savunan dünyadaki diğer halklara da ilham oluyor.  Ukrayna halkı, son altı yılda çok sayıda reformları hayata geçirerek ileri doğru büyük adımlar attı.” diyen Kvien, Amerika Birleşik Devletleri’nin, kararlılıkla Ukrayna halkının yanında olduğunu ifade etti. Kvien ABD’nin, Ukrayna’nın demokrasisi, egemenliği, toprak bütünlüğü ve Semavi Yüz Kahramanlarının uğrunda hayatlarını feda ettiği Avrupa Atlantik geleceğini desteklemeye devam edeceğini kaydetti.

BARIŞÇIL YÜRÜYÜŞTE KAN DÖKÜLDÜ

Euromeydan (Onur Devrimi) aktivistleri 18 Şubat 2014 tarihinde, Anayasa değişikliklerinin ve Cumhurbaşkanının yetkisinin sınırlandırılması ile ilgili konuların ele alınması planlanan Ukrayna Parlamentosu’na kadar yürüyüş düzenlemek istedi. Binlerce insanının katıldığı yürüyüş, Gruşevskiy sokağında Parlamento’nun bulunduğu semti kapatan polis ve Berkut özel polis timi görevlileri tarafından engellendi. Aktivistler polis kordonunu bozdu. Gruşevskiy sokağında lastikler yakıldı. Kiev’deki metro ulaşımı terör saldırısı tehlikesi gerekçesiyle durduruldu. Aynı zamanda Bağımsızlık Meydanı’nda çatışmalar başladı. Kolluk kuvvetleri 17 Şubat 2014’te akşam saatlerinde sözde terörle mücadele operasyonunu başlattı. Gruşevskiy ve İnstitutskaya sokaklarında eş zamanlı olarak saldırılar düzenlendi. Bölgede silah sesleri duyuldu, kolluk kuvvetleri el bombaları kullandı. Buna karşılık olarak eylemciler kolluk kuvvetleri görevlilerinin tarafına taş attı ve havai fişek kullandı. Euromeydan’ın sağlık merkezinin bulunduğu Sendikalar Evi’nde yangın başladı. Bir gündür söndürülmeye çalışılan bu yangından aktivistler insanları kendi gücüyle kurtardı. Euromeydan sağlık hizmetinin verilerine göre, 18 Şubat 2014’te meydana gelen çatışmalarda 23 kişi, 18 Şubat’ta 8 ve 20 Şubat’ta 47 kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna’daki Euromeydan eylemleri sırasında yüzden fazla kişi hayatını kaybettiğinden dolayı günümüzde onlar Semavi Yüz kahramanları olarak anılıyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 20 Şubat Ukrayna’da “Semavi Yüz Kahramanları Günü” ilan edilmesi ile ilgili kararı, demokrasi, insan özgürlüğü idealleri ve Ukrayna’nın Avrupa geleceği için hayatını veren Ukraynalıların anısını ebedileştirmek için 11 Şubat 2015 tarihinde imzaladı.

ABD
anma
Euromeydan Olayları
Semavi Yüz
Semavi Yüz Kahramanları
Bunlara da bakın: